Rozvoj kreativních nápadů: Průvodce plánovače, jak budovat a neničit

Na poslední akci Open Strategy se tři řečníci zabývali tématem kreativního rozvoje a zaměřili se na to, jak by plánovači měli nápady spíše budovat než ničit. Cat Wilesová, Head of plannig v agentuře VCCP, přednesla svůj pohled plánovače a předložila návod, jak budovat, nikoliv bombardovat. Začala tím, že stanovila několik klíčových kritérií, která dělají dobrého plánovače: přijímání rozhodnutí, která zlepšují práci; budování v každé fázi, od klientského briefu po kvalitativní výzkum; odsunutí svého ega na druhou kolej a otevřenost k tomu, jaké může být řešení, i když to znamená, že nevytvoří „dokonalý“ brief; zvídavost a zájem o všechny aspekty kreativy, včetně předprodukce, castingových briefů, hudby atd. a vlastnictví fáze výzkumu, aby ochránila nápady. Jednoduché, že?

Pravděpodobně ne, takže zde je Catin podrobnější návod pro začátečníky, jak být skvělým plánovačem a budovat skvělé kreativní vztahy:

Je to jen o správném přístupu

 1. Buďte otevření – co se týče způsobu práce s lidmi, procesu a umožnění, aby věci zůstaly otevřené.
 2. Buďte velkorysí – to není slovo, které se s tímto odvětvím bohužel často spojuje, a hodně ho postrádáte. Buďte velkorysí svým časem a přístupem – vezměte ostatní lidi na svou cestu a uznejte, že každý má platný názor. Dejte každému hlas a rovné postavení, může se stát, že přijde trocha inspirace z nečekaného místa.
 3. Buďte empatičtí – k tomu, jak se cítí kreativci i klienti. Vyměňte si s nimi klobouky, myslete na to, jak se cítí ostatní lidé v místnosti – buďte svědomití.
 4. Pěstujte nápady – myslete na sebe jako na zahradníka, „ano, a“ je skvělý přístup, který můžete do místnosti vnést.

Vytvořte správné podmínky pro skvělou práci

 1. Kreativní brief je odrazovým můstkem ke skvělé práci – nepřehánějte to s inženýrstvím, jde o to nechat zadání trochu volné – nedospějte do bodu, kdy je tak logické, že v něm není žádné kouzlo. Zestručněte ho a přemýšlejte o emocionální odezvě, kterou chcete u publika vyvolat.
 2. Přineste nový pohled – Nabídněte jiný úhel pohledu, který podnítí nové cesty k přemýšlení.
 3. Kreativita si cení prostoru pro zkoumání – udělejte, co můžete, abyste ochránili čas kreativního jedince!

Pomozte kreativcům uspořádat jejich nápady

 1. Vytvářejte témata – Najděte společnou nit mezi nápady a kbelíkem rozdělte témata do teritorií, čímž kreativci pomůžete najít nové cesty.
 2. Prokažte šíři a hloubku – na klienty je vyvíjen stále větší tlak, aby byli efektivní a konzistentní. V důsledku toho musíme prokázat dlouhodobost nápadu – dráždit a protahovat nápady, abychom zjistili, jak mohou fungovat v delším časovém horizontu.

Pomozte kreativcům prezentovat jejich nápady

 1. Udělejte si čas na seznámení s týmem – Přineste ke stolu svou osobnost, zapracujte svůj smysl pro humor a prolomte profesionální zdi mezi plánovačem a kreativcem, abyste uvolnili atmosféru.
 2. Pomozte jim připravit se na prezentaci u klienta – ať už jde o uklidnění nervů nebo uspořádání nápadů, probuďte v týmu to nejlepší.

Vytvořte klientovi vhodné podmínky pro nákup

 1. Vyzdvihněte insight, který vedl k nápadu – plánovač by měl být vždy hlasem spotřebitele, ujistěte se, že tento hlas zazní.
 2. Vytvořte jasnou logickou linii od strategie ke kreativě – připravte je na to, co od nich očekáváte a jak chcete, aby reagovali.
 3. Oddělte myšlenku od exekuce – povzbuzujte klienty, aby nereagovali subjektivně nebo srdcem, ale aby se soustředili na odůvodnění a myšlenku.
 4. Přiveďte klienty zpět k problému, ne k řešení – vraťte se k tomu, co je problém, a od toho se odvíjejte, místo abyste přešli k subjektivnímu pohledu na řešení na stole.
 5. Buďte posedlí detaily – realizujte svou strategii v každém jednotlivém kontaktním bodě na cestě, koneckonců „funguje to jen tehdy, když funguje všechno“.

Využijte výzkum k ochraně nápadů

 1. Mějte svůj názor – prozkoumejte metodiku výzkumu a ujistěte se, že odpovídá vašim potřebám.
 2. Získejte správnou metodiku – netrávíme dost času povídáním o metodice – pokud máte skvělou práci, bojujte za ni, udělejte vše pro to, abyste ovlivnili výsledek.
 3. Využijte správné výzkumníky – zjistěte, kdo jsou ti skvělí, nejde o to najít firmu, ale o to najít jednotlivce.
 4. Vytvořte správný podnět – různé nápady je třeba uvést v život různými způsoby, ujistěte se, že váš podnět bude myšlence odpovídat.
 5. Buďte hlasem spotřebitele – nepoužívejte marketingový žargon, používejte jazyk spotřebitele, buďte skutečným člověkem – destilujte a zjednodušujte.

Toto je druhý zápis ze třetí akce „Školy plánování“ Open Strategy.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766