Crocs se stává kulturní streetwear značkou

🔎 Značka Crocs si kdysi vybudovala pozici pohodlné obuvy pro děti a seniory. Nyní se ale díky spolupráci s dalšími firmami stává oblibenou streetwear značkou generace Z. Její nejnovější produkt 7-Eleven X Crocs je obuv v ikonických barvách amerického řetězce a opatřena odznáčky Jibbitz, kterými si můžete zkrášlit samotnou obuv – logo 7-Eleven, pizza a oblíbené slurpee. Obuv byla k dispozici pouze prostřednictvím online slosování a první kolo se okamžitě vyprodalo.

🧠 Pokud se vám spojení mezi obuvnickou firmou a řetězcem obchodů se smíšeným zbožím zdá nejasné, je to proto, že spolupráce značek už nepotřebují doslovné propojení typu značka sportovního oblečení a atlet. Místo toho se značky mohou sladit na základě kulturních narativů. Obě značky totiž mají širokou fandom základnu, která je miluje kýčovitým nebo ironickým způsobem (Crocs pro svou ošklivost; 7-Eleven pro svou vážnou američnost), což z nich činí dokonalou kulturní spolupráci.

📈 85 % lidí říká, že mají rádi, když se tradiční značky vydávají nečekanými kreativními směry nebo vytvářejí nečekané spolupráce (Highsnobiety, 2021).

💡 Nejlepší partnerství značek hledají shodu – nebo kontrast – z hlediska kulturního odkazu a hodnot, ale zároveň se pohybují laterálně napříč kategoriemi.