Digitální Bruce Willis jako tvář vaší značky?

🔎 Bruce Willis se stal jedním z prvních hollywoodských herců, kteří prodali práva na svou podobiznu, aby mohl být nahrazen prostřednictvím deepfake. Herec nedávno oznámil odchod do důchodu poté, co mu byla diagnostikována porucha řeči zvaná afázie, ale díky této dohodě se jeho digitální dvojník může ve filmech objevovat i v příštích letech.
Willis není jedinou hvězdou, která se vzdává své podoby ve prospěch umělé inteligence. Jednadevadesátiletý James Earl Jones, který ztvárňoval hlas Dartha Vadera, umožnil ukrajinskému startupu Respeecher používat repliku svého hlasu poháněnou umělou inteligencí pro budoucí filmy Star Wars. A podobně byl pomocí umělé inteligence obnoven hlas Vala Kilmera ve filmu film Top Gun: Maverick poté, co přišel o hlas kvůli rakovině hrdla.

🧠 Umělá inteligence na jedné straně umožňuje, aby oblíbené postavy zůstaly na našich obrazovkách, i když herci stárnou nebo se potýkají se zdravotními problémy. Na druhé straně však existuje velká obava, že by umělá inteligence mohla brát práci jiným hercům. Někteří herci se také obávají, že jejich podoba bude použita v práci, kterou by si za normálních okolností nevybrali. Umělá inteligence posouvá zábavní průmysl na neprobádané území.

📈 Studie publikovaná v časopise PNAS odhalila, že lidé lidé důvěřují falešným tvářím generovaným umělou inteligencí více než skutečným. Hodnotí je o 8 % důvěryhodnější, což je malý, ale statisticky významný rozdíl (Proceedings of the National Academy of Sciences, 2022).

💡 Značky doposud pracovaly a pracují s ambasadory pro zvýšení povědomí a budoání důvěry mezi zákazníky. Nyní se jim otvírá možnost dosahovat lepších výsledků pomocí deepfake technologie.