Na sociálních sítích se objevil nový fotografický trend ‘0.5 Selfie’

🔎 Generace Z inovuje nejpoužívanější formát sociálních sítí: selfie. Od té doby, co poduktoví designéři přidali na zadní stranu iPhonu 11 a Samsungu Galaxy S10 ultraširokoúhlý objektiv 0,5x, tak generace Z začala využívat nový fotoaparát pro zkreslené dokumentování sebe sama. Výsledkem je selfie 0,5 – fotografie, které vypadají, jako by byly vyfoceny přes zkreslující zrcadla v zábavním parku. Šířka objektivu také umožňuje lidem vyfotit celý outfit od hlavy až k patě, ale to není jeho hlavní kulturní využití. Místo toho se používá k oddělení selfie od kurátorství a představuje verzi sebe sama, která je zároveň nějakým způsobem zkreslená i pravá.

🧠 Selfie 0,5 vrací do sebeprezentace servilnost – ne tím, že by lyrizovala hodnotu upřímnosti nebo autenticity, ale tím, že omezuje lidi v jejich schopnosti kurátorství. Protože selfie 0,5 lze pořídit pouze zadním objektivem telefonu, znamená to, že se při focení nemůžete dívat, jak se fotíte, což lidi nutí vymanit se ze svalové paměti příliš upozaděných, předem promyšlených fotografií. Je to součást ligy dalších sociálních sítí – BeReal, TikTok – která využívají formát k tomu, aby do sociálních sítí vrátily upřímnost.

📈 V roce 2022 bude denně pořízeno 92 milionů selfie na všech zařízeních (Photutorial, 2022).

💡 Značky se mohou zamyslet nad tím, jak využít formáty k tomu, aby lidi na sociálních sítích postrčily k hravějšímu chování, a nesnažit se pouze modelovat nebo prosazovat autenticitu prostřednictvím své komunikace.

Zdroj fotografie: Zoe Nazarian

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766