Vítězové druhého soutěžního dne #CannesLions2022

Druhý den hlavní soutěže Cannes Lions byl ve znamení kategorií Industry Craft Lions, Digital Craft Lions, Film Craft Lions, Design Lions, Entertainment Lions, Entertainment Lions For Music a Entertainment Lions for Sport.

Do kategorie Film Craft Lions, která oslavuje umělecké ztvárnění na plátně, bylo přihlášeno 1 711 snímků. Porota se rozhodla udělit 54 Lvů: 11 zlatých, 17 stříbrných a 25 bronzových. Hlavní cenu Grand Prix získal film „The Wish“ (Přání) pro značku Penny od agentury Serviceplan. Předseda poroty Film Craft Lions Patrick Milling-Smith, spoluzakladatel a globální generální ředitel společnosti SMUGGLER, k udělení Grand Prix uvedl:

„Nakonec jsme Grand Prix udělili filmu, který je téměř návratem ke klasické filmové tvorbě a musel být tak dokonale propracovaný po všech stránkách, aby skutečně rezonoval a fungoval. Ve špatných rukou by takový film mohl propadnout přílišnému sentimentu nebo se stát obětí několika falešných tónů, ale ve skutečnosti je dokonale ucelený a je zřejmým dílem filmaře, který své řemeslo naprosto ovládá.“

Z 661 přihlášených prací do kategorie Digital Craft Lions porota udělila 21 Lvů: 3 zlaté, 7 stříbrných a 10 bronzových cen. Hlavní cenu Grand Prix získala práce „Backup Ukraine“, kterou vytvořila agentura Virtue Worldwide. Předsedkyně poroty Digital Craft Lions, Luciana Haguiara, výkonná kreativní ředitelka Media.Monks, Brazílie, uvedla:

„Projekt Backup Ukraine umožňuje všem občanům Ukrajiny uchovat si největší bohatství svého národa: kulturu. Pomocí kamery chytrého telefonu a GPS v reálném čase může každý během několika minut zachytit jakékoliv místo nebo památku a uložit data jako plány v cloudu, aby je uchoval navždy. A to vše pomocí vlastního telefonu. Projekt, který z každého ukrajinského občana udělá strážce svého národního dědictví. Protože kultura je identita lidí a tu nelze zničit.“

Do kategorie Design Lions bylo přihlášeno 1 058 prací a porota udělila 38 Lvů: 6 zlatých, 10 stříbrných a 21 bronzových. Historicky první Grand Prix získalo Portugalsko. „Portuguese (Re)Constitution“ pro nakladatelství Penguin Books od agentury FCB Lisabon. Předsedkyně poroty Design Lions Lisa Smith, výkonná kreativní ředitelka společnosti Jones Knowles Ritchie (JKR), USA, řekla:

„Letošní Grand Prix v oblasti designu ukazuje sílu jednoduché myšlenky – svobody – a použití toho nejprimitivnějšího média k jejímu provedení – tužky. Dlouho jsme diskutovali o tom, zda by publikace měla být Grand Prix v době, kdy máme všechny technologie a inovace na dosah ruky, ale symbolika znehodnocení fašistické ústavy básněmi s použitím slov vybraných z historického dokumentu a ilustrací zakrývajících ta zbývající byla nejen nejvyšší formou řemesla a provedení, ale i vysláním krásného poselství o svobodě slova, které se bude mnoho dětí v portugalských školách učit ještě mnoho let.“

Do kategorie Industry Craft Lions, která oslavuje tvůrčí um, talent a dovednosti potřebné k uvedení kreativního nápadu v život, bylo přihlášeno 1 134 prací a uděleno 25 Lvů: 5 zlatých, 10 stříbrných, 9 bronzových a Grand Prix získala práce „Hope Reef“ pro společnost Mars Petcare od londýnské agentury AMV BBDO.

V kategorii Entertainment Lions bylo přijato 655 přihlášek a porota udělila 25 Lvů: 4 zlaté, 7 stříbrných a 13 bronzových. Hlavní cenu Grand Prix získal snímek „Eat a Swede“ pro Švédskou potravinářskou federaci od agentury McCann Stockholm. Předsedkyně poroty Entertainment Lions Maria Garrido, dříve globální CMO společnosti Vivendi, řekla:

„Byla jsem fascinována, vyrušena, pobavena, pobavena a hladová zároveň!“

V soutěži Entertainment Lions for Music bylo přijato 390 přihlášek a uděleno 17 Lvů: 4 zlaté, 5 stříbrných a 7 bronzových. Hlavní cenu získal videoklip Residente „This Is Not America ft Ibeyi“, který natočila společnost Doomsday Entertainment. Předseda poroty Entertainment Lions for Music Amani Duncan, generální ředitel společnosti BBH, USA, k ocenění Grand Prix řekl:

„Grand Prix jsme tomuto videoklipu udělili díky jeho nepopiratelně ohromující vizuální stránce a neuvěřitelné kvalitě produkce. Přestože má video velmi vyhraněný pohled na věc, který nemusí sdílet všichni, jedná se o mimořádně silnou výpověď o socioekonomické a kulturní situaci nedostatečně rozvinuté komunity. Hudba byla v historii vždy klíčovou platformou pro protestní písně a všichni si přejeme, aby tomu tak bylo i v příštích letech.“

Do soutěže Entertainment Lions for Sport, která oslavuje kreativitu, jež využívá fanouškovskou kulturu a využívá sílu sportu a e-sportu při propojování lidí se značkami, bylo přihlášeno 558 snímků a porota udělila 22 Lvů: 3 zlatí, 7 stříbrných a 11 bronzových. Grand Prix získala práce „NikeSync“ pro společnost Nike od R/GA London.