Seznam českých prací přihlášených do soutěže Cannes Lions 2022

České reklamní agentury podali 36 přihlášek do kreativní soutěže Cannes Lions, což jak jsme již psali, je výrazný pokles oproti loňskému dvouročníku. A stejně jako minulý rok jsme pro vás připravili kompletní seznam všech přihlášených prací, abyste mohli sami posoudit, jak se česká kreativa posunula.

13 minut – McCann Prague

Jedním z nejvíce přihlašovatelů pro tento rok je agentura McCann Prague, která se snaží posunout úspěch z ADC Czech Creative Awards, kdy práce „13 minut“ získala nejvíce ocenění v soutěži ADC Czech Creative Award. Jedná se o osvětovou kampaň České asociace pojišťoven a BESIP, která netradičním způsobem upozorňuje na problém nepřiměřené rychlosti a hledá příčiny, které k těmto prohřeškům řidiče vedou. Vyvrcholením kampaně bylo uvedení celovečerního Klusákova dokumentu 13 minut o vinících vážných dopravních nehod.

Práce je přihlášena v následujících kategoriích: Film, Entertainment, Creative data, PR

3rd back-to-back meeting – DDB Prague

Agentura DDB Prague spolupracovala v průběhu pandemie několikrát s Magistrátem hlavního města Prahy, kdy pro město navrhla sérii kampaní na podporu očkování proti koronaviru. Součástí kampaně byly i rozhlasové spoty, které s nadsázkou dramatizují nepříjemnosti spojené s lockdownem. Jedním z nich například přináší motiv boje učitelky s dálkovou výukou, jiný se pro změnu věnuje nástrahám videohovorů a práce z domova. Práce si můžete vyslechnout v Galerii reklamy na Mediáři.

Práce je přihlášena v následujících kategoriích: Rádio 4x

Gamer Eye Test– DDB Prague

Agentura DDB Prague se dala dohromady s GrandOptical a českou esportovou organizací Entropiq, aby společně vytvořily Gamer Eye Test. Jeho cílem bylo zvýšit povědomí o nutnosti pravidelného testování zraku a vlivu správné korekce zraku na herní výkonnost profesionálních hráčů. To se dělo pomocí dvou her. U hry FIFA 22 se testovala zraková ostrost a s pomocí Counter-Strike: Global Offensive pak i kontrastní citlivost očí hráčů. Agentura vkládá do této práce hodně šancí, takže byla přihlášena celkem desetkrát.

Práce je přihlášena v následujících kategoriích: Direct 3x, Brand Experience, Health & Wellness 6x

Visionary Havel – Renegadz (součást McCann Prague)

Koncert pro budoucnost pořádá nezisková organizace Nerudný fest a v rámci posledního ročníku chtěla organizace také připomenout, že myšlenky Václava Havla jsou i deset let po jeho smrti stále živé. Proto se na Václavském náměstí objevil vizionář Havel jako hologram a promluvil k lidu prostřednictvím textu, který spojoval vybrané části veřejných vystoupení Václava Havla v letech 1989-2009.

Práce je přihlášena v následujících kategoriích: Design 2x

Redesigning the health care system – McCann Prague

Všeobecná zdravotní pojišťovna si v roce 2020 vybrala ve výběrovém řízení na reklamní, kreativní a grafické služby agenturu McCann Prague. Agentura se pak snažila vyjádřit komplexnost zdravotnictví jednoduchým designem. Vytvořila nový vizuální jazyk založený na tvarech, vektorech, symbolech a číslech.

Práce je přihlášena v následujících kategoriích: Design, Health & Wellness 3x

Ghost – Triad

Posláním společnosti IKEA je vytvářet lepší každodenní život pro všechny. Proto se IKEA rozhodla jednat a zahájila spolupráci s místními nevládními organizacemi, které se zabývají problémem domácího násilí. Agentura Triad přišla s kampaní, ve které ukázala, že žít s tyranem je jako žít ve strašidelném domě. Práce minulý rok přinesla agentuře shortlist na festivalu Cannes Lions, ale s novými výsledky kampaně mohla agentura přihlásit práci znovu. Tentokrát do kategorie Creative Effectiveness.

Práce je přihlášena v následujících kategoriích: Creative Effectiveness

Snow report – McCann

Thomas A. Baťa (pravnuk Tomáše Bati) se rozhodl odklonit od svého obuvnického byznysu a pod značkou Mont Gele Gear představil minulý rok na podzim kolekci prémiového lyžařského a outdoorového oblečení. A jelikož Baťa je klient agentury McCann, tak se agentura stará o komunikaci této nové značky. Kampaň staví na „radikální transparentnosti“ z nichž vyšla publikace o udržitelnosti a transparentnosti značky, která poskytuje komplexní vhled do působení Mont Gelé Gear a vytahuje běžně skryté informace do popředí.

Práce je přihlášena v následujících kategoriích: Creative Data, Sustainable Development Goals, Creative Commerce

Girls can achieve anything – Ogilvy

LEGO kostky a sady nejsou jen hračkou nebo jen pro kluky. Je to rozmanitá platforma, kterou může ke hraní a učení využít každý. Představuje bohatou škálu kultur z celého světa. Ne všichni ve východní Evropě však tento názor sdílejí. Mnoho rodičů, zejména matek, říká: „LEGO je jen pro kluky“.
Pro region REEMEA vytvořila agentura Ogilvy sadu online videí a tištěných a digitálních vizuálů. Následovalo PR a komunikace s influencery. Jednalo se o dvě hlavní témata. Za prvé, aby naše dcery mohly dělat věci, které je baví a o kterých sní. Za druhé, představit příběhy hlavních hrdinek.

Práce je přihlášena v následujících kategoriích: Brand experience, PR 2x, Sustainable Developement Goals, Influencer

The way of life – CINQ

Poslední práce pochází od produkční společnosti CINQ, která pro automobilku ŠKODA Auto natočila následující film, který pojednává o tíze doby, v níž žijeme. Volá po návratu k sobě samým, na místa, kde se cítíme sami sebou, kde se cítíme svobodní. Je to historie mnoha zemí, bývaly doby naprosté nesvobody, kdy naděje byla často jen prázdným slovem – přesto lidé dokázali i v těchto těžkých dobách najít naději a únik.

Práce je přihlášena v následujících kategoriích: Film craft 2x, Film

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766