Online tržiště Tradera kreativně upozornila na znečištění způsobující módním průmyslem

Módní průmysl je druhým nejvíce znečišťujícím průmyslem na světě. Kupujeme více nových šatů než kdykoli předtím. Švédské online tržiště Tradera již 20 let protlačuje cirkulární módu a chtělo najít nový způsob, jak omezit nákup nově vyrobeného oblečení. Kampaň byla spuštěna právě včas na nejvíce komerční svátek roku – Vánoce – s cílem přimět lidi, aby si koupili udržitelné vánoční dárky, a představit tak Tradera jako moderní a inovativní společnost.

V prosinci 2019 identifikovala agentura Nord DDB nejvyhledávanější módní položky ve Švédsku a poté udělala 3D modely těchto položek. Každá položka obsahovala skrytou zprávu odhalující pravdu o módním průmyslu. Mikina nese například sdělení „Módní průmysl je odpovědný za 8 % celosvětových emisí“, zatímco na botě je vyryto sdělení „Módní průmysl je zodpovědný za 20 % celosvětového znečištění vody“. Pak tyto falešné produkty označili stejnými vyhledávacími údaji jako skutečné produkty, z kterých vycházely, aby se zajistilo, že se zobrazí ve výsledcích vyhledávání Google spolu se skutečnými produkty.

Díky tomu nechali Google interpretovat repliky jako vyhledávané produkty a indexovali je v horní části výsledků vyhledávání. Repliky byly na první stránce Google dva týdny. Když tedy lidé vyhledávali produkty jako například bílé tenisky Fila, umělou kožešinu H&M a péřovou vestu Moncler, dostali se do kontaktu s nepohodlnými klimatickými fakty. A mnoho spotřebitelů se rozhodlo, že se chtějí o této iniciativě dozvědět více, a skončili na webu Traderas, kde si místo nově vyrobeného zboží rozhodli koupit použité oblečení. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku došlo k růstu tržeb společnosti.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766