IKEA představila semínkové koule na podporu biologické rozmanitosti

Urbanizace po celém světě mění krajinu volně žijících živočichů, protože silnice a města často fragmentují přirozená stanoviště zvířat. A půda využívaná k zemědělství spolu se změnou klimatu snižuje biologickou rozmanitost – v některých případech se populace hmyzu snížily na polovinu. V roce 2016 tvořila více než 60 % dánské krajiny obdělávaná půda, takže pro nedotčenou divokou přírodu zbývalo jen málo místa. Podle WWF je pouze 1 až 2 % dánské přírody skutečně divoké, což ohrožuje tisíce živočišných druhů vyhynutím.

Proto IKEA začala nabízet nový druh kuliček, které ale nejsou určené k jídlu. Ve skutečnosti tyto kuličky mají pomoc zvýšit povědomí o nedostatku divokého prostředí pro hmyz. Dánská IKEA spolupracuje se Světovým fondem na ochranu přírody a společně vytvořili nový základní produkt – švédské semínkové kuličky.

Semínkové kuličky (Seedball) jsou vyrobeny z hlíny, jílu a semen divokých květin a pomohou vám vypěstovat původní rostliny, které mohou být potravou pro ohrožený hmyz. V Dánsku mezi ně patří Koukol polní (vzácná divoká květina), heřmánek a mák. Na rozdíl od běžných semínek, jejichž pěstování může vyžadovat zahradnické dovednosti, jsou tyto kuličky ve tvaru masových kuliček připraveny k zasazení na vaší zahradě (nebo třeba v terakotovém květináči Ikea Brunbär).

V Dánsku je k dispozici pouze 7 500 sad, a to výhradně pro členy věrnostního programu Ikea Family club. Jakmile se však vyprodají, zveřejní dánská IKEA návod s recepty, abyste si mohli vyrobit vlastní kuličky doma – bez ohledu na to, kde žijete.

 

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3635