Velké společnosti skryly do zdrojového kódu příběhy uprchlíků, kteří pro ně pracují

HackYourFuture je škola programování pro uprchlíky, jejíž cílem je přeformulovat konverzaci kolem uprchlíků a snaží se odbourat mnoho mylných představ, stigmat a předsudků, které zastiňují jejich potenciál při hledání zaměstnání. Z tohoto důvodu vznikla osvětová kampaň „Behind the Source“ (Za zdrojovým kódem). Ta se skládá ze sedmi portrétů, které byly skryty ve zdrojovém kódu online domovských stránek společností, jako jsou eBay a Accenture, kde nyní pracují absolventi HackYourFuture. Jediné, co lidé musí udělat, je navštívit vybrané webové stránky a nechat si zobrazit zdrojový kód úvodní stránky. Objeví se tak jejich portréty skryté v kódu a můžete si výjimečné cesty těch, kteří se z uprchlíka stali zaměstnanci.

Estetika portrétů je poctou easter eggům vytvořeným z ASCII a programovacích textů, které vývojáři někdy skrývají ve svém kódu. Estetika umožnila zajistit anonymitu požadovanou u uprchlíků s politickým statusem a bezpečnost jejich rodin, které museli opustit. Aby se rozšířila informace, tak se konverzace spustila na sociální síti LinkedIn, kde každý z partnerských stránek hrdě sdílel příběh svých zaměstnanců a vyzval fanoušky, aby se podívali do zdrojového kódu.

Nakonec kampaň oslovila +24 000 návštěvníků, který otevřeli debatu kolem uprchlíků v Nizozemsku i mimo – iniciativa byla dokonce označena OSN jako nejlepší ve své třídě. 13 nových společností kontaktovalo HackYourFuture, aby najali absolventy a sponzorovali program, což nakonec zvýšilo počet absolventů, kteří si úspěšně našli práci, na 120.