Kolekce NFT zachycuje zvuky motorů BMW M pro budoucí generace

Elektromobily jsou po celém světě propagovány jako klíčový prvek v boji proti narušení klimatu a za omezení spotřeby ropy. Zda jsou tak ekologická, jak se říká, nebo ne, o tom by měli diskutovat odborníci. My se zatím soustředíme na mnoho hráčů v automobilovém průmyslu, kteří oznámili své ambiciózní ekologické plány, ať už představením bateriových vozů a plug-in hybridních variant, nebo stanovením termínů pro své připravované vozové parky, které budou v příští budoucnosti zcela poháněny elektřinou.

Bavorská automobilka BMW prozradila, že 25 jejích modelů bude elektrifikovaných a na silnice vyjedou do roku 2023. Zatímco pro životní prostředí je to hudba pro uši, fanoušci značky se budou muset pustit do jiného akustického zážitku; s elektrickou budoucností před sebou budou motory vozů tišší, čímž hrozí, že ikonický zvuk vydávaný motory BMW M upadne v zapomnění.

„Zvuk motorů BMW M je něco tak jedinečného, že fanouškům po celém světě naskakuje husí kůže, kdykoli uslyší jejich řev,“ říká kreativní ředitel Andre Cout z agentury Serviceplan Middle East, která našla kreativní způsob, jak tyto zvuky zachovat, aby o ně nepřišli současní motoristé ani další generace automobilových nadšenců, kteří mají od nynějška možnost okusit, jak zní motor M.

Představujeme kampaň „Muzeum zvuku“, iniciativu BMW Middle East koncipovanou jako virtuální galerie, kde BMW vystavuje zvuky některých svých modelů, které jsou součástí řady M. Unikátní umělecká série je k dispozici jako kolekce NFT a umožňuje novým nadšencům objevit řev motoru M a/nebo napumpovat adrenalin do srdcí současných majitelů či fanoušků – alespoň akusticky.

Audio knihovna představuje vstup značky do světa NFT a zahrnuje sérii 19 takových sběratelských předmětů, které zachycují zvuky motorů BMW M pomocí na míru vytvořeného datového vizualizéru. Pro oživení digitálních uměleckých děl tým oslovil zákazníky, kteří vlastní BMW M, a vybavil vozy mikrofony s vysokou věrností, aby mohli zachytit každý zvukový detail vydávaný motory. Pod vedením šampiona DTM Bruna Spenglera se pak zvuky proměnily v NFT, „vyražené pro majitele a uchované navždy“. Devatenáct NFT bylo nahráno přímo na okruhu Dubai Autodrome Club.

„Muzeum zvuku vzniklo jako nápad zvěčnit tyto zvuky a tyto pocity, aby budoucí generace mohly ocenit tato mistrovská díla jako jedinečné NFT, které jsme věnovali nejcennějším fanouškům BMW M, majitelům,“ pokračuje Andre Couto.

Senior art director agentury Serviceplan Middle East Kenneth Barnes, který pomáhal posluchačům lépe pochopit jednotlivé kroky technického procesu, vysvětloval: „Majitelé sledovali rychlostní vůz řízený šampionem DTM Brunem Spenglerem, aby se mohli vyrovnat jeho brzdění a vedení trati. Pomocí externích mikrofonů umístěných u výfuku, v motorovém prostoru a v kabině jsme dokumentovali jejich přidávání otáček, podřazování, řev i praskání a praskání. Dbali jsme zejména na načasování nahrávání, protože rychlost zvuku je ovlivněna větrem, teplotou a vlhkostí.“

„Zvukové nahrávky vozidla jsme převedli tak, abychom zvukovou vlnu ohnuli do abstraktního reaktivního umění poskytujícího jedinečný vizuální zážitek, a ty jsme uchovali jako 1 z 1 eticky vytvořených NFT. Díky důležitým logistickým rozhodnutím, jako je například použití ekologicky šetrného blockchainu Polygon, jsme si mohli připomenout, proč jsme vlastně Muzeum zvuku vytvořili: Směřujeme k udržitelnějšímu světu – bez ohledu na to, zda je to prostřednictvím elektromobilů, nebo vylepšené technologie blockchain. Tyto NFT byly použity k odemknutí exkluzivních událostí k odhalení koncepčních vozů a zážitků,“ uzavírá Barnes.

Audiovizuální díla jsou k dispozici na OpenSea – prvním a největším tržišti NFT na světě. Vzhledem k tomu, že svět směřuje k více elektrické budoucnosti, je nápad zachytit charakteristické zvuky generované výkonným motorem BMW M příjemným způsobem, jak ukojit touhu řidičů BMW po výrazném řevu motoru a nasytit jejich vzpomínky adrenalinovými emocemi.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766