Známý youtuber DanTDM upozornil na stigmatizaci duševního zdraví

Charitativní organizace Campaign Against Living Miserably (CALM), která se zabývá prevencí sebevražd, pokračuje ve své misi, jejímž cílem je bojovat proti přetrvávající stigmatizaci duševního zdraví, a to prostřednictvím nové kampaně se slavným britským youtuberem a hráčem DanTDM. DanTDM, legenda herního prostředí, má na YouTube více odběratelů než Beyoncé a má dokonce vlastní voskovou figurínu v muzeu Madame Tussauds. To z něj ale nedělá méně člověka: Stejně jako my ostatní i on zažívá dny, které nejsou úplně ideální. O špatných dnech Dan prostřednictvím svých videí na YouTube obvykle nemluví. Až do teď.

Prostřednictvím videa „Finding the Words with DanTDM“, které vzniklo s pomocí agentury Recipe, se fanoušci mohou podívat na hráče, který se vydává na novou cestu hrou Subnautica. Ale v určitém okamžiku však diváci zjistí, že toto video v sobě skrývá něco víc.

Při bližším zkoumání a poté, co hlavní hrdina požádá diváky, aby se na video podívali podruhé, fanoušci, kteří předtím nic netušili, uvidí volání o pomoc, o kterou si říká někdo, kdo má vnitřní boje. Poselství lze rozluštit snadno, stačí najet kurzorem myši na časovou osu videa. Neváhejte, postupujte podle pokynů a čtěte mezi řádky YouTube v časové ose, abyste se dozvěděli skutečný příběh.

Smyslem videa je upozornit na to, že někdy slova, která říkáme nahlas, ne vždy odrážejí pocity a emoce, které tvrdošíjně potlačujeme, protože bychom mohli být považováni za „slabé“. Například česká Linka bezpečí během pandemie registrovala cca 30% nárůst hovorů s tématem násilí v rodině, 30% nárůst osobních problémů (včetně psychických potíží) či 30% nárůst tématu problému s internetem (včetně sexuálního zneužívání).

DanTDM k této iniciativě uvedl: „Poslední dva roky byly náročné zejména pro mladší lidi, jejichž životy byly narušeny. Proto jsem se chtěl zapojit do tohoto projektu a využít svou platformu k tomu, abych pomohl ostatním, kteří se mohou cítit na dně; pokusit se jim pomoci pochopit, že bojovat je v pořádku. Nikdo není s těmito pocity sám.“

„Hraní her bylo pro mnohé během pandemie záchranným lanem, ale možnost hrát nezabránila tomu, aby se lidé těžko svěřovali s tím, jak se skutečně cítí. Chci zjistit, zda se herní komunita i mimo ni dokáže spojit a povzbudit hráče a streamery, aby spolu mluvili a vzájemně se podporovali, protože čím více se otevřeme a budeme mluvit o tom, jak se cítíme, tím menší stigma kolem toho bude,“ pokračoval.

Na lince pomoci charitativní organizace proběhlo „více než milion minut potenciálně život zachraňujících rozhovorů, což znamená, že každých 59 sekund bylo přijato volání o pomoc,“ říká Simon Gunning, generální ředitel organizace CALM. A to jen v roce 2021. „S Danovou pomocí chceme zpochybnit kulturu, která někomu brání otevřít se a vyhledat pomoc, kterou potřebuje. Toto video poukazuje na to, jak se věci mohou snadno ztratit mezi řádky, když přijde na to, abychom mluvili o svých pocitech, a abychom nebrali věci vždy za bernou minci, pokud si myslíte, že se někdo z vašich blízkých cítí špatně,“ pokračuje Gunning.