Čokoomluvenky pomáhají zvýšit povědomí o kyberšikaně

Nelze popřít, že internet přinesl lidstvu velkou hodnotu – tato technologie je skvělým nástrojem, který usnadňuje komunikaci a umožňuje nám kdykoli se virtuálně spojit s kýmkoli na světě. V žádném jiném okamžiku historie lidstvo neocenilo výhody, které internet nabízí, více než během pandemie, protože kyberprostor se ukázal jako něco zásadního, co nám pomáhá bezpečně pokračovat v profesním i osobním životě.

Internet však není vždy dokonalým místem; může také chutnat hořce uživatelům, kteří se ocitnou na konci nenávistných vzkazů online trollů. Ve snaze osladit hořkou stránku internetu a udělat z něj lepší místo, posílá agentura MullenLowe MENA obětem online trollingu Chocapologies (čokoomluvenky), sladkou formu omluvy jménem internetu.

Tato iniciativa představuje sociální kampaň, kterou agentura zahájila společně s libanonským cukrářem Karimem Bourgim, přičemž oba chtěli zvýšit povědomí o škodlivých účincích, které má na lidi zažívající online trolling hanobení těla, nenávistné zprávy a kyberšikana. V přesvědčení, že „internet bude mnohem lepším místem, když se na něm bude mlsat“, navrhl tým tři čokolády, z nichž každá má design obalu, který zobrazuje realitu online šikany.

S cílem rozšířit tuto myšlenku rozeslala dubajská agentura a šéfkuchař tyto čokoládové omluvy celebritám, influencerům, hráčům a lidem, kteří se stali obětí trollingu. Ti na oplátku vyjadřují svou podporu v boji proti tomuto problému tím, že jejich příběhy zveřejňují na svých profilech na sociálních sítích a zároveň vyzývají lidi, aby #SugarcoatIt. Uživatelé, kteří se stali obětí trollingu a domnívají se, že si zaslouží omluvu od internetu, jsou také vyzváni, aby se připojili ke kampani, a to tak, že hodí zprávu Chocapologies a podělí se o svou zkušenost na instagramovém účtu @chocapologies, a mají tak šanci získat obří čokoládu.

Podle tiskové zprávy 61 % dospívajících uvedlo, že byli šikanováni kvůli svému vzhledu. S nenávistnými projevy na internetu se setkalo 80 % lidí a 40 % uvedlo, že se cítili napadeni nebo ohroženi prostřednictvím sociálních sítí. Tři z pěti dětí jsou šikanovány na platformách sociálních médií, přičemž 7 z 10 dospívajících se s kyberšikanou setkalo ještě před dovršením 18 let.

Touto kampaní chtějí agentura a šéfkuchař bojovat proti kyberšikaně a ukázat divákům, jaký dopad má takové hrubé chování na život oběti. Emocionální rány, které zažívají, sahají od nízkého sebevědomí přes deprese, úzkosti až po sebepoškozování. Někteří se mohou cítit tak zdrceni, že se rozhodnou vzít si život. Bez příkras může internet působit jako nesmírně temné místo.

„Vzhledem k výše uvedeným statistikám a důsledkům je zásadní upozornit na tuto problematiku a jménem internetu se omluvit, protože to nepůjde. A stejně jako Karim Bourgi žádáme všechny trolly, aby alespoň #SugarcoatIt!“ uzavírá agentura.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762