UNESCO nabízí vhled do pečlivé práce investigativních novinářů

Již více než šest desetiletí bojuje UNESCO za svobodu tisku a přístup ke kvalitním informacím pro všechny. Bohužel tento boj zdaleka nekončí: Dezinformace se nadále šíří jako virus po celém světě a mění myšlení lidí. Ovlivňují způsob, jakým hlasujeme ve veřejných volbách a vytváříme vládní politiku, a nejen to. S pandemií na bedrech celého světa vidíme, jak tragická může být cena lží. Podle organizace jsou problémy vyvolané lživými a nenávistnými formami vyjadřování ještě větší a ovlivňují naši identitu, znalosti a demokratické systémy.

Ve snaze přimět lidi, aby rozlišovali dobré informace od těch špatných, spojilo UNESCO síly s agenturou DDB Paris a spustilo kampaň #ReadTheSources, která vyzývá čtenáře, aby se dozvěděli, jak vznikly zprávy, které čtou, a zve je k objevování pečlivé práce, která stojí za investigativní žurnalistikou – náročným procesem, který vyžaduje pozornost, čas a odhodlání. Když se všechny dílky skládačky konečně spojí dohromady, odhalí jeden jediný spolehlivý příběh.

Abyste snadno pochopili, proč jsou legitimní informace důležité, stačí si je spojit s jídlem. Pokud chcete uvařit jídlo ohodnocené pěti hvězdičkami, budete potřebovat kvalitní suroviny. Totéž platí pro zprávy: „Když nevíte, z čeho jsou vaše informace vyrobeny, nemůžete říct, jestli jsou dobré nebo špatné,“ uvádí UNESCO prostřednictvím tiskové zprávy.

V rámci prevence čtenářů, kteří ztratili důvěru natolik, že mají pochybnosti i pokud jde o přední média, organizace navázala spolupráci s kanadským deníkem The Globe and Mail, francouzským magazínem Society a dalšími mediálními společnostmi a pozvala je, aby nahlédli „do zákulisí“, pochopili proces a prozkoumali zdroje, které byly použity k vytvoření příběhů, o nichž informovali. Veřejnosti je k dispozici více než 300 dokumentů, včetně obrázků, zvukových záznamů, rozhovorů a stovek souborů PDF, které jsou přístupné na webové stránce věnované této iniciativě.

Celosvětová kampaň #ReadTheSources, která je součástí programu UNESCO pro mediální a informační gramotnost, která je viditelná v tisku, na sociálních sítích a na YouTube. Její zahájení se shoduje s 10. výročím Týdne mediální a informační gramotnosti.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766