Austrálie motivuje obyvatele k větší recyklaci ukázkami projektů vyrobených z odpadu

To, co se lidem zdá být obyčejné, je pro životní prostředí – a také pro ekonomiku – chaos. Řeč je o odpadcích. Zatímco někteří z nás považují odpadky za něco bezcenného, australská vláda se na ně dívá a vidí v nich obrovskou hodnotu. Australská vláda se vydala na novou, celonárodní cestu a snaží se Australany inspirovat k větší recyklaci a k nákupu výrobků vyrobených z recyklovaných surovin.

Prostřednictvím kampaně „ReMade in Australia“ (Znovu vyrobeno v Austrálii), zveřejněné na začátku prosince 2021, administrativa ukazuje, že některé neuvěřitelné nové výrobky, jako jsou dětská hřiště, silnice, a dokonce i sluneční brýle, mají stejný základ: recyklovaný odpad. Odpadky mohou sloužit jako skvělý materiál pro vytvoření něčeho hodnotného; toto tvrzení vláda podporuje řadou kreativních materiálů, které byly vyvinuty s pomocí reklamní agentury The Monkeys – součásti Accenture Interactive.

„Přebíráme zodpovědnost za náš odpad, dáváme přítrž tomu, aby byl převážen do zámoří jako problém někoho jiného, a recyklaci jsme učinili jednou ze šesti národních výrobních priorit,“ říká premiér Scott Morrison. „Musíme recyklovat ještě více a tato kampaň pomůže spotřebitelům a podnikům pochopit výhody, které recyklace může přinést našemu životnímu prostředí a pracovním místům. ‘ReMade in Australia’ staví na hrdosti, kterou všichni máme na australskou výrobu, a na hrdosti, že děláme správnou věc pro naše životní prostředí,“ pokračuje Morrison.

Když životnost výrobku skončí, nemusíme ho vyhodit. Místo toho se můžeme rozhodnout pokračovat v jeho životním cyklu smysluplnějším způsobem. Osvojení si recyklačního chování a změna našich nákupních rozhodnutí směrem k výrobkům, kterým byl dán druhý život, je povzbuzující nejen pro matku přírodu, ale i pro obyvatelstvo, protože recyklace umožňuje vznik nových průmyslových odvětví a vytváření dalších pracovních míst.

„Kampaň ReMade in Australia vyzývá Australany, aby vyhledávali takové výrobky, při jejichž výrobě byly použity recyklované materiály, zvyšuje povědomí o tom, jak recyklované materiály přispívají k našemu každodennímu životu,“ vysvětluje ministryně životního prostředí Sussan Leyová.

Ničí odpad vlastně není odpad – ve spolupráci s průmyslem lze odpadky přivést zpět k životu. A zatímco vláda zavádí inovativní způsoby, jak zapojit recyklované materiály do života Australanů, The Monkeys mají za úkol vypracovat sérii kreativních provedení, která vizuálně podpoří velké plány vlády, a jedním z nich je krátký televizní spot.

Kampaň probíhá také v rozhlase, tisku a DOOH a je podpořena online platformou, pomocí které se veřejnost může dozvědět více o ReMade in Australia, naučit se několik tipů pro domácí recyklaci, prozkoumat, jak se recyklované materiály mění v užitečné předměty, a mnoho dalšího.