Německý registr dárců krve oslovili potenciální mladé dárce pomocí lízátka

KMSZ (Centrum dárců kostní dřeně Fakultní nemocnice v Düsseldorfu) je největší německý registr dárců, který získává dárce kmenových buněk prostřednictvím krve nebo kostní dřeně. Ten potřeboval najíz způsob, jak přimět mladé lidi, aby se zajímali o toto vážné lékařské téma, a přesvědčit je, aby darovali svou DNA do národního registru, a pomohli tak pacientům s rakovinou krve přežít.

Každých 15 minut je někomu v Německu diagnostikována rakovina krve. Celosvětově je každoročně hlášeno více než 100 000 případů. Jedinou šancí na přežití je často darování kmenových buněk. Pro některé je šance na nalezení shody stejně nízká jako výhra v loterii. Statisticky nejlepšími kandidáty jsou mladí dárci (18–30), kteří mají lepší zdravotní stav a fyzickou kondici. Tito dárci mají až pětinásobnou pravděpodobnost pozitivních shod ve srovnání s jinými věkovými segmenty.

Výzvou však je, že jejich ochota darovat je o 48 % nad průměrem ostatních věkových skupin, ale pouze 18 % z nich je registrováno jako dárci. Typickým nástrojem pro DNA test je jednoduchá tyčinka nebo tampon. Tam viděla agentura BBDO Düsseldorf nový způsob, jak narušit kategorii, která by mohla rezonovat s mladými lidmi a přimět je, aby jednali.

Představila tak Life Lolli: lízátko ve tvaru srdce, které poskytuje chutný způsob, jak shromáždit vaši DNA, a neodolatelná příležitost pro selfie generaci sdílet svůj dobrý skutek se světem. Nápad byl spuštěn na Světový den rakoviny dětí (15.02.19) díky charitativní pomoci více než 100 klíčových německých influencerů, včetně hráčů, hudebníků, komiků, módních ikon, celebrit a sportovních hvězd. Každý influencer vytvořil příspěvek/video s lízátkem Life Lolli na svém jazyku s odpovídajícím hashtagem kampaně #lifelolli. Tyto příspěvky přesměrovaly návštěvníky na web lifelolli.com, kde si lidé mohou objednat Life Lolli zdarma.

Lidé mohou nejen darovat svou DNA do národního registru, ale také mohou darovat svou fotografii na sociální sítě a vyzvat své followery, aby se zapojili. Tím bylo spuštěno hnutí #lifelolli – mechanismus sociálních sítí, který generuje nepřetržitý dosah bez jakýchkoli výdajů na média.

Life Lolli zcela narušil průmysl dárcovství kmenových buněk v Německu a proto byl zvolen nejefektivnější kampaní roku 2019 a získal prestižní Grand Effie. Nejen, že pomohla KMSZ rozbít různé standardy, ale mnohem důležitější je, že dosud zachránila životy čtyř lidí a bude zachraňovat životy v nadcházejících letech.

Zdroj fotografie: Peter Schmidt