Virtuální Muzeum poprvé ukazuje známky násilného vztahu

Když „Air“ uviděla „Mana“ v baru, kde pracovala, zamilovala se do něj. Než Man odešel, jeho přátelé ho s Air vyfotili. Fotografie značí jedno z mnoha „poprvé“, které mělo v tomto novém, romantickém vztahu nastat. Šli na první rande, on jí věnoval první dárek k narozeninám a brzy se podělili o první klíč. Ach, tolik sladkých, nezapomenutelných „poprvé“, že? Bohužel Airin milostný příběh není tak krásný, jak zní, protože zažila jiný druh „poprvé“. Než se nadála, už byla uvězněná uvnitř násilného vztahu.

Stejně jako Air je mnoho dalších žen, jejichž vztahy se mění ze sladkých na hořké a nejednou jsou vystaveny domácímu násilí. Aby ukázala, že takové násilí se nikdy nezastaví u prvního „poprvé“, spojila se agentura Wunderman Thompson Thailand s Women and Men Progressive Movement Foundation při spuštění kampaně „Muzeum poprvé“, která návštěvníky provede virtuální galerií, jež jim připomene, že pokud jde o domácí násilí, tak jednou a naposled.

Iniciativa, která byla vyvinuta ve spolupráci se společnostmi Electrolux a Thai Health Promotion Foundation a spuštěna u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách (slaví se 25. listopadu), je založena na skutečném příběhu Air, která se svěřuje, jak se Man změnil z „tichého a zralého chlapa“ v násilníka.

Případů týraných žen během lockdownu kvůli COVID-19 přibylo. Vzhledem ke zdravotní krizi však nadace nemohla pořádat akce a pochody, které by zvýšily povědomí o této problematice. Přesto stále existuje interaktivní způsob, jak oslovit lidi a varovat je před domácím násilím. Návštěva virtuálních muzeí byla velmi oblíbenou aktivitou, kterou si lidé během pandemie osvojili. Na základě tohoto poznatku nadace využívá digitální svět k tomu, aby hovořila o chmurné realitě, kterou mnohé dámy zažívají, a doufá, že tak povzbudí další oběti, aby se z tohoto bludného kruhu dostaly.

Po vstupu na stránky museumof1sttime.com se návštěvníci seznámí s příběhem, který působí spíše mile než smutně. Jsou vyzváni, aby klikali na předměty rozmístěné po domě a dozvěděli se více o vztahu mezi vzduchem a člověkem. Každý předmět je spojen s nějakým „poprvé“: první fotografie, první dárek, první zásnubní prsten. Ale příběh není jen o hezkých věcech. Když diváci narazí na první facku, první slib, že s tím přestanou, první zavření, zjistí, že domácí násilí nekončí u prvního.

Zážitek končí videem, v němž Air ukazuje, jak posiluje ženy, aby se měly rády víc, víc než muže, který je týrá. „Kdybych mohla vrátit čas, taky bych odešla hned napoprvé,“ říká. Před odchodem z muzea jsou návštěvníci vyzváni, aby se anonymně podělili o své příběhy.

„Věříme, že Muzeum poprvé zvýší povědomí žen o této problematice a povzbudí je k odchodu z násilných vztahů, což nadace podpoří všemi svými prostředky, a to jak právními, tak i radami, jak začít nový život. Chceme oslovit i ty, které dosud zneužívány nebyly. Doufáme, že pokud budou někdy muset řešit domácí násilí, ukončí ho hned napoprvé. A co je důležité, doufáme, že domácí násilí v Thajsku vymizí a že už nikdy nebudeme muset dělat kampaň na toto téma,“ říký Chanikarn Sitthiare, vedoucí kreativní skupiny ze společnosti Wunderman Thompson.

Nadace existuje za účelem podpory rovnosti žen a mužů prostřednictvím vzdělávání obětí domácího zneužívání a genderově podmíněného násilí o jejich právech a o tom, jak jim lze pomoci. K oživení virtuálního muzea využila agentura surová data poskytnutá nadací. Podle těchto informací se při domácím násilí muži snaží získat od žen odpuštění slibem, že s takovým toxickým chováním přestanou. V důvěře ve své partnery se většina dam vrací, aby zjistila, že zneužívání nepřestalo.