Arla unveils uniquely designed ‘Cow Pattery’ re-chargeable batteries to highlight the use of cow-poo power and the benefits of using anaerobic digestion to drive the UK towards it’s renewable energy targets. The dairy cooperative revealed that 460,000 Arla cows could provide enough power each year to fuel over 1.2m UK homes.

Farmáři v rámci osvětové kampaně o udržitelnosti proměňují kravské výkaly v kravské baterie

Ve spolupráci se společností Arla využili chovatelé dojnic přírodní energii získanou z kravských výkalů k napájení baterií AA. Značka vydala své kravské „patteries“ (kombinace slov poo a batteries), aby demonstrovala potenciál farem přispět k cílům Spojeného království v oblasti obnovitelné energie. Kolik kravských bobků ale potřebujete k napájení svého auta?

Podle odborníků lze z 1 kg kravských bobků vyrobit 3,75 kWh elektřiny! To stačí na 5 hodin vysávání nebo 3,5 hodiny žehlení. Dohromady by tedy roční výkaly jedné krávy mohly napájet 3 domácnosti po celý rok.

„Na mé farmě již využíváme energii vyrobenou z kravské kejdy k napájení celého našeho statku, ale mohlo by to jít mnohem dál. Vedlejší produkt tohoto procesu jsme dokonce schopni využít jako přírodní hnojivo na naší půdě, a tím uzavřít cyklus – je to situace výhodná pro všechny,“ řekl farmář společnosti Arla Neil Ridgway.

Ačkoli tato technologie není nová, zemědělci o ní chtěli zvýšit povědomí spotřebitelsky přívětivějším způsobem. V potenciálu své půdy a stád viděli příležitost k výrobě udržitelné energie pro všechny. Energie z kravských bobků by mohla být klíčovým obnovitelným zdrojem energie, který by pomohl Velké Británii dosáhnout jejích klimatických cílů. V případě zdrojů energie, jako je solární a větrná energie, jsme zcela závislí na… nespolehlivém britském počasí. Nepotřebujete však předpověď, abyste věděli, zda se kráva vykaká.

460 000 krav společnosti Arla vyprodukuje ročně více než 1 milion tun kejdy, která by mohla pohánět 1,2 milionu britských domácností. Baterie sice nebudou pohánět celou zemi, ale ukazují, jak by kravské výkaly v budoucnu mohly.