Společnost Gumtree postavila věž z elektroodpadu, která je čtyřikrát vyšší než ISS

Máme pro vás zajímavou výzvu: Zkuste si představit věž vysokou téměř 400 kilometrů, která se tyčí do nebe. To je výška, ve které nad Zemí létá Mezinárodní vesmírná stanice. Zapamatujte si ji, protože tuto informaci budete potřebovat pro další úkol: Ve Velké Británii se v zimním období odveze do zařízení na zpracování odpadu a na skládky přibližně 100 tisíc tun elektrospotřebičů (V České republice každý rok vznikne 140 000 tun elektrického šrotu). Nyní jen s využitím své představivosti odhadněte, jak vysoká by taková věž byla, kdybychom na sebe naskládali elektrospotřebiče z domácností?

Platforma pro cirkulární ekonomiku Gumtree to zkusila a „postavila“ sloup ze starých elektrospotřebičů, čímž vznikla fiktivní, ale obří věž, která by byla čtyřikrát vyšší než ISS. Společnost se tak snaží upozornit na to, kolik elektrospotřebičů se v tomto ročním období vyhodí. Prostřednictvím kampaně „Waste-less Winter“ (Zima bez odpadu), která vznikla s pomocí agentury Wieden+Kennedy, společnost doufá, že spotřebitelům, kteří plánují výměnu elektrospotřebičů v domácnosti, umožní pokračovat v životním cyklu těch starých tím, že je předají dál nebo prodají z druhé ruky.

Průzkum provedený jménem značky ukázal, že 74 % Britů plánuje nákup nové věci, aby nahradili tu stávající. Nicméně 37 % dotázaných přiznalo, že nepotřebný výrobek po jeho výměně vyhodí. Kromě toho 46 % respondentů přiznalo, že se necítí být vybaveni k tomu, aby pomohli snížit dopad na životní prostředí, zatímco 10 % si myslí, že jejich individuální jednání toho příliš nezmění.

I malý čin však může něco změnit – ať už v životě někoho jiného, pro vaši peněženku a samozřejmě pro planetu. Společnost Gumtree chce svou kampaní požádat ty, kteří vyměňují domácí spotřebiče, aby si dvakrát rozmysleli, než staré věci vyhodí. „Jak se říká, něčí odpad může být pro jiného pokladem,“ vysvětluje Hannah Rouch, marketingová ředitelka společnosti Gumtree.

Kampaň laskavě žádá britské spotřebitele, aby „zvážili, zda mohou vyměnit popelnici za opětovný obchod, a věci, které nechtějí, bezplatně vypsali, aby se z jejich předpotopní věci mohl těšit někdo jiný, místo aby putovala na skládku nebo přispívala k dalšímu zvyšování emisí spalováním,“ pokračuje Rouchová.

Třeba video inspiruje i vás k přehodnocení způsobu, jakým nakupujete výrobky v tomto ročním období i mimo něj.