Švédsko zve turisty k poznávání míst skrytými za podivnými názvy IKEA výrobků

Každý den se lidé uvelebí na pohovce Ektorp, u stolu Ingatorp si zapálí svíčku Hemsjö, aby v temné podzimní noci rozproudili trochu pohody a veselí. Tyto občas legračně znějící švédské názvy známých výrobků IKEA nevznikly jen tak z ničeho nic. Stojí za nimi celý svět, nebo spíše celá země – Švédsko.

Proto se Švédsko rozhodlo přijít s kampaní „Objevte originály“, aby vzbudilo zájem o místa, která se za výrobky skrývají, a s trochou humoru ukázat originály – místa, která stojí za některými známými názvy výrobků IKEA.

„Ve Švédsku jsme na IKEA hrdí. V jistém smyslu nám pomohli proslavit švédská místa po celém světě díky názvům, které si vypůjčili pro své výrobky. Nyní chceme ukázat originály a pozvat svět, aby objevil krásná místa, která se za těmito názvy skrývají,“ říká Nils Persson, marketingový ředitel Visit Sweden.

Švédsko se svou rozmanitou a velkolepou přírodou, bohatou kulturou a dlouhou historií nabízí švédský stůl plný destinací a nezapomenutelných zážitků. Kampaň představuje 21 míst, kde lze navštívit vše od vikingských památek po malebná města, hrady a stříbrné doly; s aktivitami od raftingu po jízdu se psím spřežením, muškaření a plavání pod ledem:

  • Järvfjället v Laponsku nabízí velkolepé zážitky v přírodě včetně pěší turistiky a běžeckého lyžování na stezkách vedle jedinečné laponské fauny.
  • Malebná rybářská vesnice Skärhamn na ostrově Tjörn, kde si můžete vychutnat čerstvě ulovené mořské plody a zažít mezinárodní umění v Nordiska Akvarellmuseet.
  • Pobřežní městečko Kallax v Norrbottenu, kde se návštěvníci mohou plavit mezi tisíci ostrůvky během letních nocí osvětlených půlnočním sluncem a také se zúčastnit jedné z „aromatičtějších“ švédských kulinářských tradic během každoročních městských slavností kvašených sleďů.
  • Jezero Toftan v Dalarně nabízí plavbu na kánoích a milovníci umění mohou navštívit dům na břehu jezera.

Jedním z dalších míst je jezero Bolmen, které se nachází v malebném koutě provincie Småland nedaleko Agunnarydu, kde vyrůstal zakladatel IKEA Ingvar Kamprad. Návštěvníci zde mají dostatek příležitostí užít si nádhernou přírodu, projet se na kánoi, pěšky i na kole po stezkách nebo nasbírat houby a lesní plody. V rámci této kampaně zavádí destinace Bolmen nový slogan: „Bolmen – víc než záchodová štětka IKEA“.

„Oceňujeme, že IKEA pojmenovala výrobek pro naše krásné jezero a že na to Visit Sweden upozorňuje po celém světě. Nyní bychom však rádi světu ukázali, že Bolmen je mnohem víc než jen předmět, kterým si čistíte toaletu. Je to neuvěřitelně krásné místo, které máme my, místní, velmi rádi. Rádi bychom pozvali celý svět, aby strávil čas v naší nádherné, nedotčené přírodě, projevil stejnou péči jako my a užil si křišťálově čistou vodu,“ říká Magnus Gunnarsson, předseda Smålands Sjörike a člen obecní rady v Ljungby.