Dům Anny Frankové upozorňuje na diskriminaci pomocí aplikace s rozšířenou realitou

Každý rok 16. listopadu se na celém světě slaví Mezinárodní den tolerance, který je věnován zvyšování povědomí lidí o nebezpečích, která vznikají kvůli předsudkům, nerovnosti, antisemitismu nebo rasismu. Při příležitosti letošních oslav využil Dům Anny Frankové sílu technologií a umožnil jejich prostřednictvím divákům virtuálně prozkoumat pokoje a životy pěti mladých lidí (včetně Anny Frankové), kteří se denně potýkají s diskriminací.

Kampaň, vyvinutá s pomocí reklamní agentury Innocean Berlin, čerpá inspiraci z knihovny, která skrývala vchod do místa, kde se mladá dívka – spolu se svou rodinou – přibližně dva roky ukrývala, aby unikla před pronásledováním ze strany nacistů. Pod sloganem #DontHateEducate vzniká AR aplikace „Knihovnička pro toleranci“, digitální nástroj, jehož prostřednictvím chce nezisková organizace vzdělávat lidi o tom, jak je důležité přispívat ke světu, v němž se diskriminace již nemůže projevovat.

Dům Anny Frankové vznikl v roce 1957 a funguje jako nezisková organizace, která provozuje muzeum v místě, kde se dívka v letech 1942 až 1944 ukrývala. Dům Anny Frankové pevně věří v důležitost vzdělávání, které pomáhá v boji proti diskriminaci a předsudkům, a proto ve své nejnovější kampani hlásá přijetí a toleranci a zve posluchače k poslechu příběhů některých mladých lidí, kteří jsou vystaveni novodobému bezpráví.

Projekt sdílí moderní příběhy lidí, jejichž životy jsou stále ovlivňovány různými formami diskriminace. Knihovnička za toleranci, která vypráví i o životě Anny Frankové, představuje příběhy Kuei, Mees, Majd a Dalitů, kteří stejně jako Anna potřebují, aby byl jejich hlas slyšet. Na webové stránce, která iniciativu podporuje, jsou umístěna jejich svědectví o diskriminaci a důležitosti přijetí a tolerance ve společnosti.

Zatímco krátké dokumenty umožňují veřejnosti poznat životy protagonistů, stejnojmenná aplikace – vytvořená s pomocí společnosti Media.Monks, která při jejím vývoji využila fotogrammetrii – pomáhá divákům zjistit více o mladých lidech prostřednictvím interakce s jejich osobními předměty. Digitální nástroj dává uživatelům možnost virtuálně vstoupit do pokojů protagonistů a prozkoumat předměty kolem a zároveň naslouchat myšlenkám jednotlivých obyvatel. Cestování do pokojů je možné pouze prostřednictvím knihovny, která na jedné ze svých polic uchovává pět složek.

Složky zachycují zkušenosti mladých lidí, kteří jsou diskriminováni kvůli svému náboženství, etnickému původu, kultuře nebo pohlaví. Zatímco místnost 1 je věnována Anně Frankové, další čtyři místnosti se zaměřují na osudy Kuei, mladé černošky, která čelí diskriminaci kvůli barvě pleti; Meese – transsexuála, který není přijímán takový, jaký je; Majda, syrského uprchlíka žijícího v Nizozemsku, který je často vystaven předsudkům, a Dalita, který se potýká s antisemitismem.

“‘Dovolte mi být sama sebou,’ napsala si Anne Franková 11. dubna 1944 do svého deníku. Téhož dne dodala: ‘Jednoho dne tato strašná válka skončí. Přijde čas, kdy budeme opět lidmi, a ne jen Židy!‘. Knihovnička, která skrývá vchod do tajné přístavby, kde se Anne Franková více než dva roky skrývala, nám připomíná, jakou škodu mohou napáchat předsudky a diskriminace. Mnoho mladých lidí se dnes potýká se stejnými problémy. Knihovnička za toleranci vypráví jejich příběhy. Chceme využít dopadu jejich osobních svědectví k výzvě a boji proti netoleranci a diskriminaci,“ říká Ronald Leopold, výkonný ředitel Domu Anny Frankové.

Aplikace The Bookcase for Tolerance poprvé představuje pokoj Anny Frankové v rozšířené realitě. Díky videím a příběhům vytvořeným v angličtině si každý může vyzkoušet zážitek na vlastní kůži a zjistit, jak je důležité žít ve vzájemné harmonii. Aplikace je zdarma ke stažení pro iOS i Android.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766