Neobvyklá reklama na chytré telefony upozorňuje na moderní formu domácího násilí

Domácí násilí může mít mnoho podob, neomezuje se pouze na fyzické násilí. Bez ohledu na to, jakou má podobu, je základem násilného chování vždy manipulace a kontrola. Již pět desetiletí poskytuje britská charitativní organizace Refuge podporu ženám a dětem zažívajícím domácí násilí ve snaze tento jev ukončit.

Přestože se proti tomuto problému usilovně snaží bojovat, vývoj technologií vše ještě více zkomplikoval, a tak boj o to, aby přeživší měli život beze strachu, násilí a zneužívání, pokračuje. Vzhledem k tomu, že pachatelé přizpůsobují své manipulační techniky dnešní době, musí se ti, kteří se podílejí na boji za zastavení šíření tohoto problému, snažit o totéž.

V období od dubna 2020 do května 2021 zaznamenala charitativní organizace 97% nárůst počtu případů komplexního zneužívání technologie ve srovnání s prvními třemi měsíci roku 2020, přičemž technická zařízení odhalují chytřejší stránku domácího násilí. V reakci na tuto skutečnost a při příležitosti 50. výročí své existence zvyšování povědomí o technickém zneužívání vznikla nová kampaň o „rychle rostoucí formě domácího násilí“.

Iniciativa upozorňuje na to, jak násilníci využívají chytrá zařízení ke kontrole a monitorování svých partnerů a manipulují s oběťmi na dálku. Ústředním prvkem kampaně je 40sekundové video, vytvořené podobným stylem jako jiné reklamy na chytré telefony. Spot organizace Refuge, který ukazuje špičkové, ale znepokojivé funkce telefonu, zobrazuje, jak může být takové zařízení – pokud se dostane do rukou nesprávným lidem – použito jako nástroj k udržení druhé osoby v toxické pasti.

Diváci se dozvídají některé podrobnosti o tomto gadgetu: je vybaveno funkcí Mapy, která uživateli pomáhá sledovat dopravní situaci v jeho okolí. Změna hlasu vypravěče nám napoví zlověstnou pravdu, která se za tímto chytrým telefonem skrývá – funkci map lze využít i ke sledování pohybu oběti. Závěr krátkého filmu dává veřejnosti na vědomí, že „domácí násilí je stále chytřejší“, přičemž charitativní organizace připomíná, že to znamená pouze to, že jejich práce přibývá. A jedním ze způsobů, jak se diváci mohou zapojit a pomoci organizaci v jejím poslání, je poskytnutí finanční podpory.

„Padesát let od otevření prvního útulku na světě je bohužel jen málo důvodů k oslavám. Zdá se, že počet žen, které zažívají domácí násilí, stoupá, nikoli klesá, a organizace Refuge nikdy nepotřebovala podporu veřejnosti na podporu své činnosti více,“ říká Ruth Davisonová, generální ředitelka organizace Refuge. „Vzestup technologií a chytrých produktů je pro Refuge velmi znepokojivý. Zatímco v našich životech představují obrovské usnadnění, pro ženy zažívající domácí násilí jsou stále častějším nástrojem, který slouží k vytváření strachu, obtěžování, zastrašování a kontrole,“ dodává generální ředitelka.

Spot běží v televizi, kinech a na sociálních sítích a je doplněno patnáctisekundovou verzí, kterou sdílejí influenceři, například Ayesha Perry-Iqbal. V rámci kampaně navíc influenceři na jeden den věnují své Instagram Stories organizaci Refuge, aby prezentovali obsah o tom, kam až mohou násilníci zajít, aby ovládli své oběti. Také prostřednictvím rádia a OOH plánuje charitativní organizace dát svému poselství zaznít ještě hlasitěji, a to pomocí plakátů, které vypadají podobně jako reklamy na technologie, ale jsou doprovázeny strašidelnými texty jako „Hlídejte si své dodávky. Sledujte každý její pohyb.“