V Hong Kongu testují 3D tištěné útesové dlaždice k restaurování korálových útesů

Korálové útesy po celém světě jsou již roky ohroženy a umírají alarmujícím tempem. Ve snaze přispět k obnově korálů vytvořil tým architektů a vědců z Hongkongské univerzity „útesové dlaždice“. Myšlenkou za dlaždicemi je, že poskytují strukturálně složitý základ pro připevnění korálů a zabraňují sedimentaci. Složité vzory fungují jako kotva pro fragmenty korálů, protože ty, které byly uvolněny, pravděpodobně nepřežijí samy. Útesové dlaždice mohou být buď zasazeny fragmenty korálů, nebo si počkají, až je korálové polypy přirozeně kolonizují, protože jsou přenášeny oceánským proudem.

Dlaždice o průměru 60 centimetrů byly vyvinuty 3D tiskem z konvenční terakotové hlíny. Poté byly vypalovány v peci při teplotě 1125 stupňů Celsia. Design byl inspirován typickými korálovými vzory a bylo také integrováno několik performativních aspektů řešících stav hongkongských vod. Díky svému jedinečnému designu jsou díky hliněné výrobě mnohem ekologičtější, než kdyby byly vyrobeny z betonu nebo oceli. Při výrobě těchto dvou materiálů se uvolňují skleníkové plyny a mohou se také vyplavovat toxické látky do vody.

V pilotním projektu bylo zasazeno 128 útesových dlaždic třemi druhy původních korálů a uloženo v hongkonském mořském parku Hoi Ha Wan. Dlaždice budou monitorovány během příštího roku a půl, aby se zjistilo, zda dokáží pomoci obnovit útesy.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766