Značka A&W použila Mucholapku podivnou ke slepému experimentu bezmasých nugetek

S tím, jak stále více lidí přechází na rostlinnou stravu – ať už ze zdravotních důvodů, z obav o životní prostředí a dobré životní podmínky zvířat nebo z osobních preferencí – získávají v posledních letech bezmasé výrobky na oblibě. Studie zjistila, že 95 % Kanaďanů zná rostlinné alternativy masa, ale pouze 39 % z nich tyto výrobky vyzkoušelo.

Aby společnost A&W Canada (řetězec rychlého občerstvení) přesvědčila milovníky masa, že při výběru takového talíře nemusí dělat chuťové kompromisy, provedla experiment, v jehož rámci podrobila bezmasý výrobek chuťovému testu. Značka poprvé spolupracovala se společností Beyond Meat, která vyrábí rostlinné náhražky masa, na produktu Beyond Meat Burger v roce 2018. Vzhledem k tomu, že poptávka spotřebitelů po kuřecím mase z QSR a po rostlinných bílkovinách roste, spojily obě společnosti své síly znovu a na kanadský trh uvedly na omezenou dobu Beyond Meat Nuggets.

„Experiment Beyond Bait“, vyvinutý s pomocí agentury Rethink Canada, využívá vědecký přístup, aby přesvědčil flexitariány a skeptiky, že rostlinné nugety „mohou uspokojit i ty největší milovníky masa“. Při tomto postupu je jeden z nejznámějších masožravců na světě, masožravá rostlina, krmen rostlinnými nugetami Beyond Meat.

Značka umístila rostliny Dionaea Muscipula do uzavřené sestavy, kde se test odehrával. Ukázka je k vidění prostřednictvím krátkého videa, v němž zvuk na pozadí udržuje diváky v nejistotě, co se může stát dál. Záběry přechází z rostlin na talíř s nugetami a vzápětí se veřejnost dozvídá, proč byly tyto dvě rostliny umístěny jedna vedle druhé: Test se snaží dokázat, jestli by si mucholapky z bezmasých nugetek ukously, nebo ne.

Experiment využívá „kanibalistický přístup“ vyvinutý s cílem „přesvědčit milovníky masa, že nové veganské nugety chutnají stejně jako pravé“, vysvětlila společnost. „Neexistuje lepší vzorová skupina než slepá rostlina, která zavírá ústa pouze na masitou kořist.“

I když video neukazuje proces, jakým rostliny svačinu pozřou – no řekněme, že jim to trvá asi 10 dní, než potravu stráví a znovu otevřou –, přesto nabízí nezapomenutelnou podívanou na to, jak květina lapá svou kořist do pasti. Ačkoli tedy nevíme, zda si na jídle pochutnaly naplno, můžeme se shodnout, že experiment je skvělý z hlediska kreativity.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766