Falešné módní reklamy vybízejí spotřebitele, aby se dívali detailněji než na módní značky

Pokud se podíváte mezi (nebo v tomto případě podél) řádky, které vypadají jako typická módní reklama, odhalíte temnější význam. Women’s Aid, britská charitativní organizace, jejímž posláním je ukončit domácí násilí, převrátila módní reklamy, aby zvýšila povědomí o donucovací kontrole – vzorci chování, který se používá k poškození, potrestání nebo zastrašení druhé osoby.

V roce 2005 se ve Spojeném království stalo nezákonným, ale od té doby počet trestných činů vzrostl. V roce končícím v březnu 2020 zaznamenala policie v Anglii a Walesu 4 856 případů. Covid-19 měl celosvětově obrovský dopad na počet případů, což vedlo k 41% nárůstu na webu Women’s Aid Live Chat během pouhých dvou týdnů od prvního lockdownu ve Spojeném království.

Tuto formu zneužívání je často obtížné identifikovat a poškození může být spíše emocionální než fyzické, což může oběti přimět k pochybnostem. Společnost Engine Creative navrhla kampaň „Not Model’s Own“, která se zaměřuje na ženy ve věku 16-34 let s cílem lépe porozumět této formě zneužívání, aby bylo snazší ji identifikovat, předcházet jí a stíhat.

Ve falešných reklamách vystupují modelky, jejichž oblečení obvykle vybírají stylisté s dobře viditelnými značkami. Women’s Aid tuto praxi napodobuje, ale místo toho oblečení pro modelku vybral její partner.

Řádky si přečtěte: „Sukně – partner modelky; Vlasy – partner modelky; Make-up – partner modelky; Úzkost – partner modelky; Izolace – partner modelky; Nejistota – partner modelky“.

Reklamy chytře zobrazují kontrolující chování pachatelů a emocionální daň, kterou to na ženu má. Těm, kteří rozpoznají podobné vzorce ve svých vlastních vztazích, jsou k dispozici přímé linky pro pomoc a poradenství.

„Přilákat mladé ženy aspiračními módními záběry a pak jim umožnit, aby si uvědomily, že za lesklým vzhledem se skrývá zlověstná zranitelnost, snad zvýší povědomí o nucené kontrole a pomůže divačkám zpochybnit vše, co se jim ve vlastním vztahu nezdá,“ řekl Christopher Ringswell, kreativní ředitel společnosti Engine Creative.