Na co si dávat pozor při trendspottingu

Dejte si pozor při přemýšlení o sociálních změnách. Než začnete věřit titulkům, tak nejdříve hledejte fakta. Nepleťte si váš pocit, jak se mění váš život s tím, jak se obecně mění společnost. Mezi tím nemusí existovat žádný vztah (vzpomeňte si na životní fáze vs. skupinový efekt).
Přistupujte k prezentacím ohledně trendů se skepticismem. Trendspotteři potřebují prodávat nové příběhy. Proto nejdříve získejte data, která podporují příběh. Nedůvěřujte ani novinářům. Pamatujte si na staré novinářské pravidlo: tři příběhy jsou trendem.
Nepřeceňujte tempo společenské změny. Dokonce i profesionální trendspotteři to mohou uchopit špatně. Vždy se vraťte zpět k datům. Poznejte klíčové ekonomické a demografické trendy, které jsou základem většiny dalších změn ve společnosti.
Zapamatujte si slova sci-fi autora Williama Gibsona:

„Budoucnost je již tady, jen prostě není rovnoměrně rozdělena.“

Společnost se zřídkakdy mění celá najednou. Nové myšlenky a návyky vyžadují čas na rozšíření. Starší myšlenky často visí kolem, dokud nevymře předchozí generace.
Zabere to dlouhý pohled. Velké trendy fungují po desetiletí, nikoliv roky. Prezentace trendů se zaměřují na to, co se mění. Větší příběh může být to, co se ve skutečnosti neděje. To sice nevytváří tak skvělé titulky, ale je to důležitější pro strategii.

Jak Google může pomoc při trendspottingu

Vezměte si například trendy v gastronomii. Může se zdát, že v posledních pár letech dochází k vzestupu „přírodních“ diet: vegetariánství, veganství, biopotraviny a podobných věcí.
Pět minut s nástrojem Google Ngram Viewer vám ale poskytne dlouhodobější perspektivu. Tento bezplatný online nástroj vám umožní zjistit, jak často se v publikovaných knihách objevilo slovo nebo fráze, které se datují do roku 1500. Je to skvělý způsob, jak získat vědomí kolem širších kulturních trendů.

Například výše uvedená tabulka naznačuje, že vegetariánství je myšlenka s velmi dlouhým rodokmenem, který je nyní postupně nahrazován sofistikovanějšími formami „čistého stravování“, jako je veganství a biopotraviny.

 

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766