Umělá inteligence „Ted“ efektivně komunikuje s osobami trpícími demencí

Dementia Australia a Institut aplikované umělé inteligence (A212) z Deakin University byly společně oceněny viktoriánskou cenou iAward za AI avatara, který pomáhá pečovatelům naučit se efektivně komunikovat s osobami trpícími demencí. Program „Ted the AI Avatar“ poskytuje řešení k obtížnému školení pečovatelů o nejlepších způsobech komunikace s těmi, kteří trpí demencí.

Tradiční vzdělávání v tom, jak mluvit s osobami trpícími demencí, se omezovalo na práci ve třídě a hraní rolí se zdravými lidmi. Ted umožňuje pečovatelům procvičovat konverzaci s realisticky simulovanou osobou, která může reagovat realistickými vizuálními výrazy a emocemi.

Produkt „Ted“ byl vyvinut pomocí herního enginu Unity. Aby byl avatar realistický, byly všechny vizuální výrazy a emoce zachyceny od herce pomocí systému snímání pohybu obličeje. Předběžné vyhodnocení systému naznačilo, že pomohlo pracovníkům pečovatelství získat větší důvěru a větší pocit důležitosti používání vhodných komunikačních technik s lidmi trpícími demencí.

Podle spoluředitele A2I2, profesora Kon Mouzakise, „Naše hodnocení ukázalo, že 100 procent pracovníků si vybavilo pět principů pozitivní komunikace osm týdnů po jejich zkušenostech se studiem – oproti tomu pouze 20 procent si tyto principy vybavilo pomocí tradičních modelů učení .“ CEO společnosti Dementia Australia Maree McCabe dodala: „Právě tento přístup k aktivnímu učení umožňuje ‘Tedovi’ skutečně pozitivní změnu v životě lidí.“