Architektonická konference Arquia/Próxima se konala ve virtuální Barceloně

Namísto vyzvednutí jmenovky při registraci si účastníci festivalu Arquia/Próxima, první světové architektonické konference, která se koná výhradně ve virtuální realitě, po příjezdu vybrali svého avatara. Účastníci konference, která byla navržena v londýnském studiu Space Popular, procházeli devíti místnostmi, přičemž všechny byly inspirovány skutečnou barcelonskou architekturou.

Jednou z nejlepších vlastností virtuální reality byla její schopnost umožnit účastníkům seznamovat se s ostatními, podobně jako událost v reálném světě. Náhodné schůzky a neformální rozhovory mezi jednotlivými přednáškami a po nich jsou to, co mnoha lidem při současné všudypřítomnosti online schůzek nejvíce chybí. Konference ve virtuální realitě, stejně jako její obdoba v minulých letech, zahrnovala výstavu přihlášených prací do architektonické soutěže Arquia/próxima pro začínající talenty, několik kinosálů a amfiteátr pro hlavní přednášky a velká zasedání.

Akce byla vytvořena v Mozilla Hubs, aby byla co nejvíce přístupná. Návštěvníci konference potřebovali pouze připojení k internetu a k účasti nebylo nutné mít žádný headset ani stahovat nějaké aplikace. Prostor v místě konání byl omezen na 100 lidí najednou, aby byl zážitek co nejplynulejší a nepřetěžoval internetové připojení návštěvníků. Organizátoři konference poukázali na ekologické úspory generované snížením letových nákladů a emisí na nulu, stejně jako na další rozšířené možnosti jako jsou akce smíšené reality, které se v blízké budoucnosti stanou více populární.