Kolektivní myšlení nemusí být dobrý způsob brainstormingu

Kolektivní myšlení využívejte s rozvahou. Stačí ho špatně uchopit a může z toho být neefektivní, neproduktivní nebo naprosto nebezpečná situace. Nejlepší způsob využití skupinového sezení je pro sdílení, vyhodnocování a rozvíjení nápadů, nikoliv k jejich generování.
Při hledání talentů do vaší firmy se snažte najímat a používat rozmanité mozky. Hledejte lidi, kteří kriticky přemýšlí a ptají se na nepříjemné otázky. Nehledejte lidi, kteří „zapadnou“ do týmu.
Nepodceňujte sílu sólového myšlení. Mnoho z největších myslitelů jsou introverti. A většina lidí přichází s nejlepšími nápady, když jsou o samotě.
Ve vašem kalendáři si vyhraďte a ochraňujte místo na přemýšlení, čtení, analyzování nebo dumání. Nenechte si den zaplnit nesmyslnými schůzkami.
Vyjděte z kanceláře a posaďte se do parku nebo kavárny. Nechte svou mysl bloudit. Nápady se objevují, když se „díváte jiným směrem“. Nikoliv tím, že sedíte u svého stolu v práci.
Nenechávejte e-mailovou schránku, aby vás rozptylovala. Na e-maily se podívejte pouze dvakrát denně. Před odesláním e-mailu si to dvakrát rozmyslete, protože každý další e-mail plodí více e-mailů. Zbytečně je neodesílejte na další lidi.
Nestanovujte předem brainstormingové sezení. Najděte si chytřejší; efektivnější způsoby, jak využít kolektivní inteligenci.
Oddělte generování a hodnocení nápadů. Briefujte lidi ohledně problému před samotným sezením, aby se každý mohl zamyslet nad problémem individuálně nebo ve dvojicích. Dejte jim čas, aby nad tím mohli dlouze přemýšlet.
Používejte on-line fóra, které umožní lidem sdílet některé z těchto strategických přípravných pracích.
Našlapujte opatrně při využívání „moudrosti davu“ – vzpomeňte si na loď Boaty McBoatface (lidé mohli navrhnout jméno polární výzkumné lodě a samozřejmě v rámci hlasování vyhrálo to nejvtipnější). Pokud chcete využít veřejné mínění, tak využijte sofistikovanější hlasovací techniky, jako jsou předpovědi trhů.

Photo by fauxels from Pexels

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766