Mýdlo AWA pomáhá dekontaminovat řeky při zachování tradice praní prádla

Praní prádla v řekách je i nadále součástí peruánského kulturního dědictví, které je tradicí zděděnou po Incích. Kromě toho, že si své oblečení perou, tak tento zvyk také představuje okamžik, během kterého si ženy z vesnic odpočinou nebo se setkávají. Toto je doba, kdy mohou spolu hovořit o intimních záležitostech a komentovat osobní nebo rodinné problémy. Je však smutné, že tato tradice předků přichází s jednou nevýhodou: mýdlo, kterou lidé používají k čištění svých oděvů, se nakonec rozlije do vody a kontaminuje se tak.

Největším problémem je, že tyto řeky jsou hlavním zdrojem života těchto lidí, protože vodu používají k pití, k mytí jídla a je to místo, kde si děti hrají. To znamená, že voda, kterou pijí, je nečistá a vesničané jsou náchylní k různým nemocem nebo žaludečním infekcím.

Existují miliony lidí, kteří jsou závislí na neupravené vodě – jako jsou řeky, jezera, rybníky nebo potoky – což je důvod, proč je důležité udržovat čisté vodní zdroje. Společnost Agua ANDEA spojila své síly s agenturou Fahrenheit DDB a zahájila „Projekt AWA“, představující mýdlo na praní ve své misi pomáhat těmto lidem zlepšovat kvalitu vody bez ohrožení staleté tradice.

Mnoho komunit a měst se nachází podél řek. Protože lidé mají tento zvyk prát své oblečení v řekách, kontaminace je exponenciální, protože jde o stejnou vodu, která teče podél řeky. Díky tomu se lidé v ANDEA ptali sami sebe: „Proč nevyužít tento rozšířený zvyk ve svůj prospěch? Co kdyby nám místo znečištění mohli pomoci systematicky vyčistit řeky?“

Společnost uvažovala o zavedení dekontaminačního prvku v tomto procesu a mýdlo se zdálo být dokonalým nástrojem. “V ANDEA jsme si uvědomili, že zásahem do mýdla bychom mohli tento zvyk předků znečišťujících látek změnit v pravý opak: Systematickou a autonomní dekontaminační síť,” pokračuje značka.

Po dvou letech vyšetřování našla společnost ANDEA společně s týmem inženýrů, chemiků a biologů (Cirsys) jedinečný mikroorganismus s probiotickou funkcí, který je schopen využívat ke své výživě znečišťující látky z řeky. Mýdlo na praní bylo poté vybaveno těmito drobnými organismy, tým upravil složení mýdla tak, aby bylo šetrné k životnímu prostředí, aby mýdlo mohlo držet probiotika ve svém složení, aniž by je poškodilo nebo snížilo jejich účinnost. Bylo zapotřebí několik testů, ale nakonec dokázali přeměnit mýdlo na praní na takové, které je schopné dekontaminovat říční vodu.

Podle společnosti, když dojde k procesu praní, mýdlo uvolňuje částice, které se dostanou do vody. Díky složení mýdla pak tyto částice ulpívají na kamenech a řasách v řece a pomáhají dekontaminovat vodu i delší čas po umytí.

Kampaň je podporována spotem, který povzbuzuje vlády a průmyslová odvětví, aby poskytly pomoc více lidem používajících tuto metodu. Mohou požádat o složení mýdla AWA vyplněním formuláře uvedeného na webu věnovaném této iniciativě.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766