Nový navigační systém do bot od automobilky Honda pomáhá zrakově postiženým lidem

Pro osoby se zrakovým postižením může být navigace složitá a potenciálně nebezpečná. Společnost Honda však přišla s inovativním řešením.

Automobilka vyvinula navigační zařízení pro zrakově postižené, které nazývá „In-Shoe Navigation System“. Toto zařízení je umístěno pod botami uživatele a navádí ho na požadované místo pomocí vibrací.

Systém se skládá z aplikace pro chytrý telefon a trojrozměrného vibračního snímače pohybu, který je připevněn k botám uživatele a vibracemi mu dává vědět, kam má jít.

Autorem tohoto důmyslného vynálezu je Waturo Chino; inspirací mu byl incident, který se stal členovi jeho rodiny kvůli zrakovému postižení. Chino také vyvinul tuto technologii tak, aby senzory nebyly ovlivněny používáním vycházkové hole nebo okolními rušivými vlivy, jako je například doprava.

Odhaduje se, že více než 80 tisíc lidí žijících ve České republice trpí ztrátou zraku, a tato technologie by zrakově postiženým lidem umožnila cestovat s větší jistotou a bezpečněji.

V loňském roce společnost Honda rovněž uvedla na trh „Ropot“, který lze připevnit na batohy školáků a který jim pomůže poradit, kudy se vydat nejbezpečněji.

Zdá se, že společnost aktivně přistupuje k podpoře zranitelnějších osob; poskytuje jim vybavení, které napomáhá jejich bezpečnosti.