Zavražděný novinář Javier Valdez Cárdenas promluvil k politikům díky technologii deep fake

Mexický novinář Javier Valdez Cárdenas nebyl po své vraždě v roce 2017 umlčen. Naopak, jeho práce jen získala nový impuls a ochránila ostatní, aby pokračovali v jeho poslání. Cardenas, držitel Mezinárodní ceny za svobodu tisku, strávil svou kariéru vyšetřováním a odhalováním drogových kartelů a jejich vazeb na volené představitele ve své zemi. Jeho smrt odsoudily mezinárodní organizace, například Evropská unie a OSN.

Jeho práce vzbudila takový ohlas, že se proti jeho vraždě konala v Mexico City demonstrace. O tři roky později se mexická nevládní organizace Propuesta Cívica A.C., která poskytuje právní podporu rodinám zavražděných novinářů, spojila s agenturou Publicis a vdovou po Cardenasovi, aby zajistila, že jeho smrtí jeho práce neskončí.

Výsledný projekt měl za cíl oživit Cardenase pomocí umělé inteligence a technologie deep fake. To by novináři umožnilo posmrtně oslovit prezidenta země a požadovat spravedlnost pro sebe a své kolegy a také právo na svobodu projevu.

K naučení algoritmu tým shromáždil veškerý videomateriál, který našel, a zároveň by během natáčení použil dvojníky jako náhradníky. Vysílání výsledného videa proběhlo 2. listopadu, na Den mrtvých, a běželo na všech mexických televizních kanálech.

„Nebojím se, pane prezidente, dvakrát mě zabít nemohou,“ prohlásil během vysílání.

Neméně důležité bylo také oživení Cardenasova profilu na Twitteru, který měl fungovat jako platforma, jež by využívala identitu zavražděných novinářů k ochraně zpravodajství těch novinářů, kteří pokračovali ve své práci při odhalování korupce v zemi.

„Jediný mexický novinář, který může mluvit beze strachu, je mrtvý,“ stálo na plakátu propagujícím časovou osu projektu.

V roce 2020 byla technologie deep fake znovu použita k vytvoření série videí, v nichž opět vystupoval Cardenas, aby se zachovala dynamika kampaně. Do konce roku 2020 přilákala kampaň #stillspeakingup 350 milionů organických impresí a více než 5 milionů dolarů ve získaných médiích, které zvýšily povědomí o této věci. Tlak reakce vedl také k odsouzení šesti osob za jejich zločiny proti novinářům.

„Jsem hrdý na to, že takto využívám technologie ke změně světa – teď i v budoucnu,“ prohlásil při psaní o kampani Andrey Tyukavkin, výkonný kreativní ředitel Publicis Latvia & Lithuania.

A právě kampaň „Still Speaking Up – Deep Truth“ získala na festivalu kreativity Cannes Lions cenu Grand Prix for Good. Toto ocenění bylo vytvořeno s cílem ocenit zejména práci neziskových a charitativních organizací. Letos této porotě předsedala Susan Credle, kreativní ředitelka společnosti FCB Global.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766