Triad nakonec neproměnil shortlist, ale přesto je letošní ročník Cannes Lions nejúspěšnější

Závěrečné festivalové odpoledne Cannes Lions bylo ve znamení vyhlašování poslední série kategorií od Titanium Lions, přes různá agenturní ocenění jako je nezávislá agentura festivalu či holdingová společnost festivalu až po Glass Lions oceňující práce, které se implicitně nebo explicitně zabývají otázkami genderové nerovnosti nebo předsudků. Česká republika měla upřené oči na kategorii Sustainable Development Goals Lions, kde pražská pobočka Triad Advertising získala svůj historicky první shortlist na tomto festivalu (Slovenská pobočka získala shortlist již v roce 2018 za práci Deň zabudnutej slobody pro O2).

Nakonec agentuře zůstává neproměněný shortlist, takže české nezávislé agentury stále čekají na příležitost, kdy překonají tu pomyslnou hranici a ukážou, že i malá agentura z Česka může prorazit mezi světovou konkurencí (naposled tu šanci měla před 5 lety agentura Mustard se svou kampaní European Bike Stealing Championship 2015). Přesto v Triadu mohou slavit, protože ani shortlist z největšího festivalu kreativity není samozřejmostí.

Při celkovém zhodnocení letošního Cannes Lions se pro Českou republiku jedná o nejúspěšnější ročník z toho pohledu, že jediná práce si odnesla 5 lvů. Doposud české prvenství držela agentura Geometry Global, která si v roce 2018 odnesla 4 lvy (1 stříbro, 3 bronzy) za svou práci Touching Masterpieces. Úspěšný ročník to byl i proto, že Česko do tohoto soutěžního dvojročníku přihlásilo „pouhých“ 53 přihlášek. Dříve se počet pohyboval nad 100 přihlášek na ročník (rekord byl v roce 2016 se 247 přihláškami z toho 204 byly od agentury Y&R Prague, ten rok si Česko nakonec odneslo rekordních 9 lvů).

Finální bilance ČR v Cannes:

WMC | Grey – Hackathon Známkamaráda: 2 zlato (Direct – 1, Experience & Activation – 1); 1 stříbro (Direct – 1); 2 bronzy (PR – 1, Media – 1); 2 shortlist (Media – 1, Brand Experience & Activation – 1)

Triad Advertising –#zabezpecnydomov: 1 shortlist (Sustainable Development Goals)