Belgická policie dává řidičům, kteří pili alkohol, klíčenky se jménem obětí autonehod

Belgický dopravní institut VIAS a organizace Parents of Road Victims zahájili překvapivou kampaň, která oceňuje řidiče pod vlivem alkoholu klíčenkami. Přívěsky na klíče jsou ve skutečnosti jména dětí zabitých při nehodách způsobených řidiči pod vlivem alkoholu.

V Belgii je „Bob“ celostátně uznávaným symbolem jako jméno pro ty, kteří jsou ukázkovými řidiči. K tomu došlo v důsledku velmi úspěšné reklamní kampaně, která proběhla v roce 1995 a od té doby policie nadále uděluje řidičům, kteří projdou dechovou zkouškou, speciální klíčenky Bob. Projekt je tak známý, že 98 % všech Belgičanů přesně ví, co Bob znamená, a klíčenku okamžitě rozpozná.

Díky tomu je nová kampaň Non-Bob tak silná. Ve zcela stejném stylu a barvě mají tyto nové klíčenky jiná jména jako jsou Axelle, Corwin, Nathan, Laetitia a další, které bohužel zabil neukázněný řidič.

OVK a VIAS doufají, že tyto klíčenky budou mít dlouhodobější dopad než jakákoliv pokuta nebo zákaz řízení. Policie tyto klíčenky rozdává během rutinních kontrol. Pachatelé si tak musí vyslechnout traumatizující příběhy, které se skrývají za jménem na klíčence. Poté se mohou rozhodnout vyměnit klíčenku za dopravní kurz od Belgického dopravního institutu VIAS.