David Suda: Radost z úspěchu Cannes Lions mi ještě nedochází

David Suda působí jako kreativní ředitel v agentuře WMC/GREY a je také předsedou Art Directors Clubu. Je též jedním ze spoluautorů kampaně Známkamaráda, která si odnesla několik lvů z festivalu Cannes Lions. Při té příležitosti jsme mu položili několik otázek. 

Nejdříve mi dovol pogratulovat k vašemu velkému úspěchu na festivalu Cannes Lions. Už samotný shortlist je úspěch, ale vám se podařilo proměnit 5 shortlistů ve čtyři lvy včetně zlatého. Jaký je to vlastně pocit získat vůbec prvního lva v tak prestižní soutěži? 

Šéf evropského Greye Eduardo Maruri mi napsal: “Your life will change after this.” Tak uvidíme. Každopádně jsem za to velice rád. Nejen do samotného hackathonu, ale i do celého maratonu vedoucího ke Cannes jsme dali strašně moc. Tak moc jsem se bál neúspěchu, že mi radost ještě nedochází.

 

Zajímavostí kampaně je, že prvotní myšlenka vzešla z hlavy šéfa společnosti ACTUM, který není duší „kreativec z reklamky“, ale IT expert. Můžeš popsat, jakým způsobem následovalo další kreativní rozvíjení této myšlenky?

Tomáš Vondráček založil WMC/GREY a agenturu vedl mnoho let. Do rukou Adély Krausové a mých ji předal před asi sedmi lety. Tudíž bych ho neházel pouze do IT šuplíku. Je to střelec (nemyslím tím znamení) a nebojí se radikálních řešení (mnozí mohou potvrdit). V pátek odpoledne v polovině ledna 2020 si nás zavolal a řekl, že by rád naprogramoval web na dálniční známky zadarmo. Jediný zásadní kreativní posun byl, že lepší příběh pro lidi bude, když to bude formou hackathonu, než kdyby to naprogramoval ACTUM celé sám. Česká závist, you know. Rozhodující ale v celé akci bylo tu myšlenku okamžitě identifikovat za geniální a říct si: „Jdem do toho! A to hned! Teď!“ Půl hodiny na to jsme na tom začli makat. Vznikl brand Známkamaráda, pod kterým to poběží, výzva pro programátory, nabírali jsme speciálního píáristu, zjišťovali, jak se organizují hackathony atd. Ucítit příležitost a okamžitě za ní vystartovat. To bylo rozhodující.

 

Když se ohlédneme zpětně na dosud oceněné české práce z Cannes Lions, tak se jednalo o promyšlené kreativní nápady, které vznikaly delší čas. Hackathon Známkamaráda je jedinečný tím, jak spontánně vznikal za pochodu. Měli jste nějaký proces, abyste si ohlídali, že toto politickospolečenské téma poběží podle vašich představ a dosáhnete potřebného výsledku? 

Dobrá otázka. Vytvořili jsme speciální tým složený z WMC/GREY a ACTUMu, který na tom makal non stop. Přišlo mi, jako bychom byli nějaký prezidentský volební tým v House Of Cards. Politická hra byla složitá. Snažili jsme se, aby se pod to nepodepisovala žádná politická strana. Ale opozice zaspávala. Pamatuji si, že jsme ji museli sami vyzvat, aby na to také reagovali, což se nakonec povedlo. Musím ale říct, že politický marketing je strašnej diktát, lehce mi lízl tvář a doteď v ní nemám cit.

 

Někteří kreativci mají ve zvyku přemýšlet nad nápady s vidinou získání nějaké kreativní ceny. Na tomto projektu pracovalo hodně lidí zadarmo v rámci svého volného času s nadějí, že se jim podaří zrušit předraženou státní zakázku. Kdy jste si vlastně uvědomili, že by z toho mohla být i kejska do soutěží? 

Vypočítavým lovcem kreativních cen jsem já. Ještě večer po vykopnutí celé akce jsem psal Tomášovi, že to vidím na grand prix na ADC awards. A vidíš? Dostalo to jen zlatého Louskáčka. Hahaha. Cannes potenciál v tom ale viděl již o týden později šéf evropského Greye Eduardo Maruri. Prezentoval jsem hackathon na European Creative Councilu, kde se vybírají nejlepší kreativní práce ze sítě a už tehdy došlo k predikování zlatých lvů. Zkušení kánští harcovníci pak žertovali: “Na pódiu si nejdříve vezmeš trofej a pak teprv podáš ruku!” Z councilu jsme odjeli s nejlépe interně hodnocenou prací. A “greyácká” víra v jistou výhru vytrvala až do úplného deadlinu přihlášek a nakonec nás přesvědčila v investici do tolika kategorií.

 

Vaše práce je krásnou ukázkou, jak důležité je sledovat aktuální kulturní dění, ze kterého může vzejít sociální aktivismus. Co bys ještě poradil mladým kreativcům a stratégům?

Vidím tam několik klíčových momentů. Bylo to dobré téma. Těch společnost generuje každou chvíli několik. Račte si vybrat. Byla tam okamžitá reakce, která nečekala na schvalování, nedostala několikastránkový feedback. Čas byl opravdu zásadní. Trefit se do momentu, kdy se hodíte do příběhu velkým médiím. Oni jdou za vámi. Ne vy za nimi. A vše musí mít perfektní proces; sestavit správný tým, který má specialisty na vše, co konkrétně potřebujete.

 

Proč jste se vlastně rozhodli nepřihlásit práci jako agentura WMC | Grey, ale jako Znamkamarada Prague? 

Jak jsem již zmiňoval, stavěli jsme to pod značkou Známkamaráda. Neměla to být selfpromo kampaň. Tím, že všude vystupoval Tomáš, to tak možná vypadalo. Tady ale nebylo podstatné, kdo je v přihlášce v kolonce klient, ale co celá akce způsobila.

Děkuji Davide za rozhovor a držíme palce v poslední kategorii! 

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766