Tento návod na pečení chleba zároveň ukazuje, jak provést samovyšetření prsu

British Islamic Medical Association a řada influencerů spojili své síly s agenturou McCann Health v rámci Světového dne boje proti rakovině a zahájili kampaň „The Bread Exam“ (Chlebové vyšetření), která využívá hnětení chleba jako metaforu provádění samokontroly prsou k včasné detekci příznaku rakoviny.

V důsledku náboženského a kulturního tabu v islámské komunitě se mnoho žen necítí dobře, když musí jít k lékaři, aby prodiskutovali své starosti nebo dokonce provedli samovyšetření.

Pomocí stejných gest, jako byste připravovali těsto, učí instruktorka ženy, jak se bezpečně a skromně kontrolovat. V britské verzi videa vytvořila vítězka MasterChef z roku 2017, lékařka, kuchařka a influencerka Dr. Saliha Mahmood Ahmed svou verzi ‚The Bread Exam‘, kterou si můžete také prohlédnout níže.

Mirna Hobballah, místopředsedkyně libanonské Nadace pro rakovinu prsu, uvedla:

„Abychom oslovili ženy, které čelí této situaci nejen na Středním východě, a zároveň jsme se chtěli vyhnout tabu mluvit o intimních částech těla nebo je odhalovat tím, že půjdeme ke zdravotnickému specialistovi na první kontrolu. Jelikož mnoho domácností připravuje svůj vlastní chléb a zajímá se o toto téma – zejména nyní, během pandemie Covid-19 – rozhodli jsme se použít pečení chleba jako eufemismus a mluvit s ženami o pečení chleba místo toho, abychom mluvili o prsou, samovyšetření nebo rakovině.“