Dora Pružincová: Hodnocení prací dokáže být velmi emotivní záležitost

Být v porotě Cannes Lions je čest i výzva zároveň. Pokud ale nejste držitelé lvů z Cannes, pak máte de facto smůlu. Naštěstí se Česká republika může pyšnit, že má v zemi talentované lidi jako je Dora Pružincová, jejíž zářná kariéra může být pro mnohé inspirací. Svou reklamní kariéru začala jako copywriterka, mnozí ji budou znát jako dlouhodobou kreativní ředitelkou VMLY&R Prague, nyní působí jako Chief Creative Officer v agentuře DDB Prague. Její práce obdržela řadu lokálních i mezinárodních cen, včetně 14 lvů z Cannes. A letos dostala příležitost usednout v shortlistové porotě kategorie Film Lions, což je nejnáročnější kategorie vzhledem k počtu přihlášených prací – letos totiž museli porotci v této kategorii vybírat z 2726 prací. Při té příležitosti jsme Doře položili několik otázek:

Můžeš čtenářům popsat, jak probíhá hodnocení tolika prací v jedné kategorii?

Práce byly naštěstí mezi porotce rozdělené, čili já sama jsem hodnotila „jen“ asi 600 přihlášek. Docela mi to utíkalo, hodnotit filmy je fakt dost jiné než hodnotit case studies – mnohem víc intuitivní. Střídavě jsem se u toho smála a střídavě brečela.

Pravděpodobně byla část prací, které reagovaly na COVID-19. Vypozorovala si ale i nějaký jiný zajímavý trend?

Ano, ale hodnotily se práce za poslední dva roky, takže se to trochu naředilo. Co se týče trendů, těžko říct, protože COVID ovlivnil práce nejen tématicky, ale i produkčně. Zajímavé bude sledovat, jak se bude situace vyvíjet letos.

Která práce v kategorii Film Lions tě osobně nejvíce oslovila a proč?

Přeskočím jasné favority a radši uvedu dva spoty, které jsem při hodnocení viděla poprvé. Oba stojí na super insightu a jsou podle mě řemeslně skvěle udělané… přála bych jim aspoň bronz.
Intermarche – C’est Magnifique:

Amazon Prime – Last Cupcake (součást dlouhodobé série)

Máš také osobní zkušenosti s přihláškami do soutěže Cannes Lions. Máš nějaký tip, který by české agentury mohly vzít v potaz, aby zohlednily při psaní přihlášky nebo tvorbě case study?

Dokud nehodnotíte takové kvantum přihlášek, opravdu si nedokážete představit, jak strašně výjimečná musí být práce, která porotu zaujme. Možná to zní jako banální tip, ale je opravdu zásadní si zkusit vizualizovat v jakém rozpoložení a situaci divák video nejspíš uvidí… ostatně tohle platí při tvorbě jakékoli reklamy, ne?

Děkujeme za rozhovor!

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766