Seznam českých prací přihlášených do soutěže Cannes Lions 2020/21

České reklamní agentury podali 53 přihlášek do kreativní soutěže Cannes Lions. V minulém ročníku to bylo více než dvojnásobek (115), i když se pro Českou republiku jednalo o nejslabší za posledních 5 let, kdy se pražské pobočce agentury VLMY&R nepodařilo proměnit žádný z 9 shortlistů na cenný kov, přestože shortlist je v Cannes Lions už tak velký úspěch. To ale neznamená, že má Česká republika letos menší šanci. Když se podíváte na následující přihlášené práce, tak si uvědomíte, že v posledních dvou letech kreativita v Čechách rozhodně nezaspala.

Poznámka na úvod: Momentálně se nejedná o úplný seznam, zbývající práce budou průběžně doplněny. Pokud vaše agentura má přihlášené práce do soutěže, klidně nám dejte vědět na info[zavináč]insight[tečka]cz

Hackathon Známkamaráda – WMC | Grey

Hackathon #znamkamarada se rozhodl spojit 200 profesionálů dobrovolníků, kteří během 48 hodin naprogramovali e-shop pro dálniční mýtný systém České republiky. Systém, který stát zaplatil v předražené stamilionové zákazce s pofidérním pozadím. 48hodinový Hackathon tak dokázal to, co nezmohly ani tisíce demonstrantů: přinutil politiky ke změně. Způsobil odstoupení ministra dopravy, zrušení podezřelé stamilionové zakázky, a dokonce inicioval změnu právních předpisů pro státní IT zakázky. A lidem dal mnohem více: víru, že i obyčejní lidé mají moc měnit svět, ve kterém žijí a platí daně.

Nádobí neřeš! – DDB

Mytí nádobí nemá nikdo rád, a jedna z výhod McDelivery jest právě odpadající nutnost nádobí umývat. Proto jsme přišli s kampaní, která přináší dobrou radu pro každého: vynechte nádobí. S pomocí špinavých pánví, příborů a podobně jsme vytvořili netradiční vizuál, který odkazoval na nejslavnější produkty od McDonald’s, doprovozený heslem Nádobí neřeš.

Whatever Door You’re At – DDB

Hráči počítačových a jiných her se do své oblíbené zábavy dokáží hluboce zabrat. Dát si jen tak pauzu a riskovat, že vám ve hře něco uteče, zatímco si budete AFK (away from keyboard) vařit oběd, je pro hráče nemyslitelné. Vizuálně strhující kampaní jsme hráčům vzkázali, že ať už ve hře stojí u kterýchkoli dveří, během pár minut může u jejich dveří domovních stát kurýr McDelivery i s jejich oblíbeným burgerem.

Fyzika – McCann Prague

Dordžeje a jeho kumpány z Malého Tibetu v Indii baví dělat pokusy, o dost míň se ale baví jejich rodiče, protože k tomu používají hrnce na vaření nebo kola od jejich auta. Naše video má pomoct ochránit majetek i duševní zdraví rodičů těchto školáků a vybrat peníze na laboratoř, kde můžou dělat pokusy bezpečněji oni i jejich spolužáci.

#zabezpecnydomov – Triad Advertising

V Česku, na Slovensku a v Maďarsku je vysoký podíl domácího násilí, které navíc není systematicky řešeno, přestože 47 % žen zažilo nějakou formu domácího násilí. I přes alarmující procento se tento problém zdá být pro společnost neviditelný.

Posláním společnosti IKEA je vytvářet lepší každodenní život pro všechny. Proto se IKEA rozhodla jednat a zahájila spolupráci s místními nevládními organizacemi, které se s tímto problémem potýkají. Do konce roku 2022 chce IKEA zajistit, aby pro většinu lidí v regionu byl „domov“ vnímán jako bezpečné místo. Proto agentura Triad přišla s kampaní, ve které jsme ukázala, že žít s tyranem je jako žít ve strašidelném domě.

Jak žijí naši hrdinové, je i na nás – OAK

Centrum pomoci Paměti národa, které vzniklo v březnu 2020, spustilo svou první kampaň. Emotivní spot apeluje na pomoc našim hrdinům, a to nejen v době pandemie. Dobrovolníci Centra pomoci zajišťují pamětníkům nákupy potravin či jiného zboží, vyzvednutí léků či pomoc se zprostředkováním lékařské či psychologické pomoci.

Myšlenka spotu je postavena na autentických výpovědích dětí. Vyprávějí, jak by podle nich měli žít hrdinové, když zestárnou. Jejich představa ale kontrastuje s realitou života válečných veteránů, politických vězňů, disidentů.

V hlavní roli strojař – Action Please

Strojař v hlavní roli moderního světa. Pro náborovou kampaň Fakulty strojní si vypůjčili jednoduchou metaforu a to nejlepší ze světa filmu. Vznikly tak spoty ze světa Star Wars či Jamese Bonda a printy ve velikosti filmových plakátů, které cílovou skupinu středoškoláků zaujaly pomocí trendů, které jsou jí blízké.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766