Grand Prix za design si z Cannes Lions odnáší H&M Looop a Notpla

Poslední kategorie, která se dnes vyhlašovala v rámci slavnostního ceremoniálu Cannes Lions, byla Desing Lions. V ní se nakonec o hlavní cenu dělí dvě práce:

Projekt H&M Looop pro značku H&M

84 % oděvů končí na skládce nebo ve spalovně. Společnost AKQA se proto rozhodla změnit pohled na naše obnošené a staré oblečení – ne jako na odpad, ale jako na zdroj. Agentura poskytla zákazníkům H&M jako první na světě možnost proměnit již použité oblečení v nový oděv, a to bez použití vody nebo chemikálií. Pomocí Looop – název stroje H&M na přeměnu oděvů na oblečení, umístěného ve skleněném boxu v H&M v centru Stockholmu – bylo možné ze starých kusů oblečení vytvořit jeden z osmi nových, hotových modelů, které si lze vybrat a nakonfigurovat v aplikaci. Uživatelé pak mohli sledovat, jak Looop recykluje staré oděvy v nové.

Notpla

Tradiční moudrost říká, že značka by měla být definována tím, čím je, a ne tím, čím není. Ale když to, co není, je jeden z největších světových problémů – plasty – je to v pořádku. (Zvláště když to, co je, jsou mořské řasy). Notpla je jedlý, biologicky odbouratelný materiál vyrobený z rostlin a mořských řas, který pochází ze start-upu Skipping Rocks Lab. Lze jej přímo použít jako náhradu plastových kelímků na sportovních akcích, festivalech a soukromých večírcích, stejně jako sáčků na koření, a lze z něj vyrobit tenké fólie nebo potah na lepenku a vytvořit tak širokou škálu výrobků.