Festival Cannes Lions 2020/21 se blíží – o lvy bude bojovat 53 českých prací

Po loňské soutěžní pauze se Cannes Lions opět vrací, ale tentokrát bude festival plně digitální. Od 21. do 25. června 2021 bude každý den probíhat celosvětová premiéra a přenos předávání cen Cannes Lions. Do soutěže bylo přihlášeno 29 074 prací z 90 zemí, a to v období dvou let poté, co bylo udělování cen pozastaveno kvůli celosvětové pandemii v roce 2020.

Simon Cook, výkonný ředitel festivalu, uvedl, že toto je okamžik, kdy se odvětví „musí zamyslet, ale také se podívat dopředu“. Dále pokračoval:

„Shromáždit takovou masu prací z celého světa a představit je našim porotám je pro nás vždy vzrušujícím okamžikem. Práce nám poskytují prvotní přehled o oboru, než se naše odborné poroty ujmou úkolu ocenit práce, které budou určovat nové kreativní měřítko. Je to velmi očekávaný okamžik a práce za dva roky vypovídají o měnící se podobě kreativity v průběhu globální pandemie a ukazují sílu kreativity jako prostředku změny.“

Práce pochází od širšího spektra přihlašovatelů než v předchozích letech, a to napříč všemi kategoriemi. Čísla ukazují, že značky nadále investují do kreativity, zatímco počet přihlášených prací od nezávislých agentur vzrostl o 14 % a od produkčních společností o 19 %.

Vzhledem k celosvětové pandemii, která způsobila odklon od zážitků z reálného světa, pokračoval rozmach digitálních technologií, přičemž i další kategorie zaznamenali nárůst engagementu, včetně kategorie Social & Influencer Lions, která vzrostla o 14 %, a kategorie Creative eCommerce Lions, která zaznamenala meziroční nárůst o 12 %.

To naznačuje, že společnosti se tváří v tvář bezprecedentním okolnostem přiklonily ke krátkodobé strategii, a zdá se, že práce, které se opírají o dlouhodobou strategii a výsledky, tím byly letos ovlivněny – počet přihlášek do kategorie Creative Effectiveness Lions klesl o 38 % a v kategorii Creative Strategy Lions byl zaznamenán 20% pokles.

Když už jsme u těch poklesů, tak je třeba zmínit i znatelný pokles přihlášených prací z České republiky. Letos se totiž o lvy bude ucházet 53 prací, což je nejméně za posledních pět let (v roce 2016 to bylo 248 prací, v roce 2017 se jednalo o 162 prací, v roce 2018 bylo přihlášeno 166 prací, a v roce 2019 soutěžilo 115 prací). České agentury zkusí urvat lva ve 14 kategoriích, resp. ve třinácti, protože už jsou známy shortlistované práce v kategorii Titanium.

 • Brand Experience & Activation: 2
 • Design: 2
 • Direct: 4
 • Entertainment: 1
 • Film: 7
 • Film Craft: 5
 • Industry Craft: 6
 • Media: 2
 • Outdoor: 9
 • PR: 3
 • Print & Publishing: 3
 • Social & Influencer: 4
 • Sustainable Development Goals: 4
 • Titanium: 1

Na nižším počtu přihlášených prací bude mít z části podíl i fůze VMLY&R a odchod jejích kreativců do jiných agentur, jako je například přestup Dory Pružincové do DDB na pozici chief creative officer. Právě Dora je držitelkou nejvíce lvů v České republice, takže věříme, že kromě „Youngů“ má teď větší šanci si odnést lva i agentura DDB Prague.

Dora Pružincová také měla letos příležitost okusit Cannes Lions v předstihu, protože byla v shortlistové porotě kategorie Film Lions, což je nejnáročnější kategorie vzhledem k počtu přihlášených prací – letos totiž museli porotci v této kategorii vybírat z 2726 prací.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762