Adaptivní deodorant Degree dodává zdravotně postiženým sebevědomí k pohybu

Ve snaze zajistit, aby měl každý přístup k vynikající ochraně proti pocení, představila značka Degree, vlastněná společností Unilever, známá také pod názvy Sure, Shield a Rexona, první adaptivní antiperspirant na světě, který byl navržen s ohledem na osoby se zdravotním postižením. Značka je pevně přesvědčena, že „nikdo by neměl být omezován v tom, aby se potil a užíval si transformujících účinků pohybu“, a proto při tvorbě inkluzivního prototypu Degree Inclusive spolupracovala s inkluzivním týmem designérů, terapeutů, inženýrů, konzultantů a lidí s postižením z celého světa.

Ve spolupráci s oceňovaným designérským studiem SOUR byl koncept vyvinut společně s agenturou Wunderman Thompson a její Inclusive Experience Practice pod vedením Christiny Mallon, globální vedoucí inkluzivního designu Wunderman Thompson. „Jako osoba se zdravotním postižením jsem na vlastní kůži zažila problémy života ve světě konvenčního designu, kde většina produktů a služeb není navržena s ohledem na komunitu zdravotně postižených,“ řekla Christina Mallon.

Každý čtvrtý Američan má zdravotní postižení, a přestože se jedná o největší menšinovou komunitu na celém světě, produkty a zážitky nejsou vyvíjeny s ohledem na potřeby této komunity. Co se týče kosmetického průmyslu a osobní péče, stále neexistuje vhodný deodorant, který by mohli používat lidé s postižením horních končetin. Antiperspirant je výrobek, který dodává lidem sebevědomí k pohybu, a někdy se lidé s postižením nehýbou tak často, jak by chtěli, protože existuje strach z pocení.

Otáčení uzávěru deodorantu, otáčení tyčinky a tlačení na aerosolový sprej jsou pro osoby se zdravotním postižením skutečnou výzvou. Proto se značka vydala na cestu zpřístupnění procesu nanášení deodorantu a uvedla na trh výrobek s několika revolučními funkcemi: Uživatelé s omezeným úchopem a/nebo zrakovým postižením by mohli snáze sejmout uzávěr deodorantu díky magnetickému uzávěru; má vylepšené umístění úchopu pro snazší aplikaci pro osoby s omezeným úchopem nebo bez rukou; je zde větší roll-on aplikátor, aby pokryl větší plochu na jeden tah; a je snazší jej identifikovat díky etiketě v Braillově písmu, která obsahuje pokyny pro uživatele se zrakovým postižením.

„Nemožnost přístupu k základní pomůcce, jako je deodorant – což většina lidí považuje za samozřejmost – má obrovský dopad na schopnost pohybu, a tedy i na kvalitu života obecně. Proto jsme nesmírně hrdí na to, že jsme ve spolupráci se společností Unilever vytvořili tento inovativní výrobek, který změní život: Vůbec první deodorant navržený lidmi s postižením – pro lidi s postižením. Doufáme, že to inspiruje další značky k inkluzivnímu a přístupnému přístupu k designu,“ pokračuje Mallon.

Tým agentury Wunderman Thompson v Buenos Aires, který přišel s originálním nápadem vyvinout inkluzivní antiperspirant, stojí za inspirativní kampaní, která poukazuje na to, jak může jednoduchý, každodenní výrobek pomoci změnit pohyb lidí s postižením. Diváci se o tom mohou dozvědět více prostřednictvím příběhů Nicoláse a Maríi, které ukazují, že pokud jde o pohyb, neexistují žádná omezení.

„Jsme v tomto odvětví, protože chceme něco změnit,“ řekl Bas Korsten, globální kreativní ředitel společnosti Wunderman Thompson. „Pro naše klienty, pro lidi, kterým slouží. A myslím, že jsem nikdy nepracoval na projektu, který by změnil více lidí než tento. Byla to tak nezapomenutelná cesta s úžasným týmem Degree, naší talentovanou kanceláří v Buenos Aires a mou neuvěřitelnou kolegyní Christinou Mallon. Doufám, že je to začátek inkluzivního designového myšlení v širokém měřítku. Protože inkluzivní design vede k lepšímu designu pro všechny.“

„V USA žije více než 60 milionů lidí se zdravotním postižením, ale produkty a zážitky stále nejsou navrhovány s ohledem na tuto komunitu. Doufáme, že se nám díky Degree Inclusive podaří inspirovat odvážná opatření napříč celým průmyslem, která zajistí lidem se zdravotním postižením rovné podmínky,“ říká Kathryn Swallow, viceprezidentka globální značky Degree.

Aby se zajistila účinnost a přístupnost prototypu i mimo počáteční tým spolutvůrců se zdravotním postižením, spustila značka beta program, aby mohla komunikovat a získat podněty od dalších lidí se zdravotním postižením. Ve spolupráci s organizacemi The Chicago Lighthouse, Open Style Lab a Muscular Dystrophy Association pozvala společnost Degree 200 uživatelů se zdravotním postižením v USA, aby vyzkoušeli koncept a poskytli svou zpětnou vazbu a pomohli vylepšit inovaci pro budoucí komerční uvedení na trh.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766