Myšlenkové vůdcovství

Na výraz „myšlenkové vůdcovství“ jste nejspíš nenarazili, ale možná znáte anglický výraz „thought leadership“. Dá se tak popsat značka, která dlouhodobě udává trendy v oboru a ostatní se ji snaží následovat. V podstatě je to o vytváření značky prostřednictvím budování autority. Proč byste to měli vzít v úvahu? Protože lidé nemají čas, prostor nebo sklon přemýšlet nad většinou svých nákupních rozhodnutí. Zákazníci si tak vybírají zejména značky, které zjednodušují rozhodovací proces, aby nemuseli příliš přemýšlet. Když jste tedy myšlenkovým lídrem, který svou komunikací dlouhodobě přitahuje pozornost lidí, tak díky této získané „mentální dostupnosti“ v rámci vaší kategorie jste napřed oproti ostatním značkám.
Ale buďte opatrní a nenuťte lidi přemýšlet. Nemají to v lásce a nebudou vám za to děkovat. Musíte z vaší značky udělat rychlou, plynulou a automatickou volbu. Doslova buďte naprosto jasná věc, o které nikdo nemusí přemýšlet.
Pomůžete si tím, že budete vytvářet silné a pozitivní asociace, které přimějí lidi přiklánět se k vaší značce. Zde na emoci záleží víc než na sdělení. K tomu použijte “distinctive brand assets” (charakteristické prvky značky od obalového designu až po font), aby lidé dokázali rychle identifikovat vaši značku.
Když jsou lidé blíže k nákupnímu bodu, tak jim poskytněte informace a pomoc, pokud to chtějí. Ale zbytečně nezasahujte. Lidé se nechtějí „bavit“ se značkami.
Když jsou lidé dál od místa nákupu, tak je dokonce méně pravděpodobné, že budou o vás přemýšlet. Používejte tedy věci, které je zajímají, abyste získali jejich pozornost: příběhy, hudba, celebrity atd.
Odvážná reklama může být velmi dobře promyšlená. Značky, jako jsou Dove a Always využívají konvenční myšlení o kráse a ženách.
Když to uděláte správně, bude to velmi efektivní. Poukázáním na emocionální problémy může být vaše značka slavná a oblíbená.
Odvrácenou stranou snahy stát se „myšlenkovým lídrem“ může být, že to bude vypadat cynicky a oportunisticky, což se vám může vymstít. Proto buďte opatrní a chcete-li změnit svět, začněte zevnitř. Nebuďte jen těmi, za které hovoří slova, ale také těmi, za které hovoří činy. Jedním ze skvělých příkladů myšlenkového vůdcovství v Čechách je nedávná kampaň, ve které IKEA vystupuje proti domácímu násilí.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766