Libanonská armáda má novou uniformu s mírumilovným maskovacím vzorem

Po celá staletí nosily ozbrojené síly světa maskování, aby se skryly před nepřítelem. Tyto barevné vzory se používají od dob Julia Caesara, kdy byly lodě maskovány modrým voskem. Indiánští lovci nosili buvolí kůže, aby se přiblížili ke své kořisti, zatímco irští lovci se rozhodli zakrýt se kousky štětce a větve, aby splynuli se stromy. Až ve 20. století se objevily dvourozměrné vzory.

Během první světové války se začaly používat oslňující vzory. Navzdory tomu, že nepracovali na maskování, si za tento design vzali zásluhu někteří z nejavantgardnějších umělců této doby, Georges Braque a Pablo Picasso. „To jsme vytvořili my,“ řekl Picasso. Přesto některá kubistická a futuristická díla inspirovala současnou kamufláž, například digitální tisky. Později se objevil pixelovovaný digitální kamuflážní vzor. Ukázalo se, že to není nejlepší volba, protože člověk nedokáže v přírodě najít nic, co je hranaté.

Existuje mnoho maskovacích stylů: digitální (které jsme již zmínili), ještěrka, flecktarn, lesní, žabí kůže, stěpina a mnoho dalších, každý s vlastním designovým modelem. Nedávno se však objevil nový model, který vstoupil na trh. Je součástí rodiny „Láska“ a má mírumilovný design. „PeaceCamo“ (mírumilovný maskovací vzor) podporuje mír a jednotu a bylo vyvinut k oslavě 75. výročí libanonské armády.

Nová uniforma, kterou oblékli vojáci ve službě, měla premiéru 1. srpna 2020 v ulicích Bejrútu. Během přehlídky mohli lidé vidět na oblečení vojenské motivy podporující mír, jako je objímání lidí, hrající si děti, páry, které se drží za ruce, a generace, které se scházejí. Tyto akce jsou inspirovány skutečnými okamžiky, ve kterých armáda pomohla obyvatelům Libanonu.

Kampaň vytvořená ve spolupráci s agenturou TBWA\RAAD představuje morální podporu armádě, která chránila obyvatelstvo země za různých okolností, jako je pandemie COVID-19, nastolení míru mezi protestujícími, pomoc při řešení konfliktů a ochrana jak vlády a civilistů k zachování bezpečnosti a občanského míru. Kampaň sice vzešla ven tři dny před obrovským výbuchem v Bejrútu, ale iniciativa by mohla být dobrým způsobem, jak ukázat, jak moc lidé oceňují úsilí armády, která se nyní zabývá bezpečností hlavního města Libanonu.

„Poprvé v historii obnovila maskování svou vlastní existenci,“ řekl Walid Kanaan, Chief Creative Officer TBWA\RAAD. „Užívali jsme si každý krok procesu při práci na kampani libanonské armády k 75. výročí, od vytvoření konceptu a ilustrací až po tisk, šití uniforem a natáčení. Vyvrcholením toho všeho však byla možnost vidět na vlastní oči, jak tyto uniformy ožívají na vojácích, kteří brání naši vlastní zemi a chrání naše rodiny, přátele a krajany: Neobyčejný okamžik.“

Příliš dlouho bylo maskování spojováno s válkou. Je načase prosazovat to ve skutečném smyslu, tedy v ochraně lidí a pěstování míru. A věříme, že PeaceCamo tuto zprávu skutečně dokáže předat.