Psí chatbot pomáhá Slovákům vysvětlit, jak náročná je péče o psa

Už je to rok, co se naše životy přenesly do online světa kvůli pandemii. Dospělí v něm pracují, děti se v něm učí a prostřednictvím různých aplikací se v něm setkáváme i se svými blízkými a příbuznými. Lidi si to dokážou vysvětlit a porozumět tomu, ale zvířata jsou na tom však často o dost hůře. Zejména těm, které se ocitnou v útulcích, mimořádně chybí lidský dotek, lidská láska a péče. Mnoha dětem, ale i nám dospělým, zase chybí procházky s nimi, hlazení, nebo jen takové obyčejné dovádění.

Proto Sloboda zvierat spojila své síly s influencerem Matúšom (@ToJeTenNášMatúš), agenturou Wiktor Leo Burnett a Leopard Production, aby vytvořili unikátní věc – prvního psího chatbota na Slovensku.

„Cílem tohoto unikátního projektu je to, aby si všichni, kteří chtějí domácí zvíře, mohli předem vyzkoušet, co to obnáší. Zároveň chceme i v současné lockdownové době umožnit starat se, aspoň takhle virtuálně, o psa i těm, kteří přenesli své životy do online světa na počítače, tablety a mobily. První psí chatbot nám dává možnost velmi interaktivně starat se o zvíře, i když máme velmi omezené možnosti chodit ven či do přírody,“ shodují se autoři projektu.

Jeho tváří se stal Matušův miláček a jeden z nejznámějších psů slovenského Instagramu, Ciri. Díky chatbotovi si tak bude moc každý zkusit, jaké to je se starat o tohoto hvězdného psa a žít s ním.

Virtuální Ciri podá tlapku, přinese hračku, bude se mazlit a poslouchat na slovo – ale pouze pokud bude mít pravidelnou péči. Jako švýcarský ovčák má totiž extrémně hodně energie a vyžaduje od majitele mimořádnou pozornost. Kromě toho je třeba každý den psa pořádně nakrmit a doplnit tekutiny.

Aby vše fungovalo tip-top, tvůrci se při vývoji spojily s profesionály z technologické společnosti Predu, kteří se specializují právě na vytváření chatbotů.

Péče o skutečné zvíře je náročná, proto na ulici každoročně končí tisíce domácích zvířat. Jsou to zatoulaní psi a kočky, kteří se svým majitelům jednoduše ztratili, ale i zvířátka, které vyhodili na ulici nezodpovědní lidé. Převážně takoví, kteří chtěli novou “hračkou” potěšit sebe nebo své děti a po čase zjistili, že to prostě nezvládají.

„Za rok 2020 jsme jen v bratislavském útulku poskytli pomoc 2 148 zvířatům v nouzi, 800 jsme vrátili původním majitelům a více než tisícovce našli nový domov. Pomoc dostalo i 650 ferálním kočkám žijících dlouhodobě v ulicích měst. Většinu svých aktivit financujeme z darů veřejnosti, proto je její spoluúčast na záchraně zvířat nezbytností. Navíc do konce března je možné pomoci Slobode zvierat darováním dvou procent z daní, na které zbývá už jen několik dní,” říká Kristína Devínska ze Slobody zvierat.

Svoboda zvířat proto vybízí lidi, aby předtím, než si pořídí vlastní zvíře, vyzkoušeli nejprve Ciri.