Psí chatbot pomáhá Slovákům vysvětlit, jak náročná je péče o psa

Už je to rok, co se naše životy přenesly do online světa kvůli pandemii. Dospělí v něm pracují, děti se v něm učí a prostřednictvím různých aplikací se v něm setkáváme i se svými blízkými a příbuznými. Lidi si to dokážou vysvětlit a porozumět tomu, ale zvířata jsou na tom však často o dost hůře. Zejména těm, které se ocitnou v útulcích, mimořádně chybí lidský dotek, lidská láska a péče. Mnoha dětem, ale i nám dospělým, zase chybí procházky s nimi, hlazení, nebo jen takové obyčejné dovádění.

Proto Sloboda zvierat spojila své síly s influencerem Matúšom (@ToJeTenNášMatúš), agenturou Wiktor Leo Burnett a Leopard Production, aby vytvořili unikátní věc – prvního psího chatbota na Slovensku.

„Cílem tohoto unikátního projektu je to, aby si všichni, kteří chtějí domácí zvíře, mohli předem vyzkoušet, co to obnáší. Zároveň chceme i v současné lockdownové době umožnit starat se, aspoň takhle virtuálně, o psa i těm, kteří přenesli své životy do online světa na počítače, tablety a mobily. První psí chatbot nám dává možnost velmi interaktivně starat se o zvíře, i když máme velmi omezené možnosti chodit ven či do přírody,“ shodují se autoři projektu.

Jeho tváří se stal Matušův miláček a jeden z nejznámějších psů slovenského Instagramu, Ciri. Díky chatbotovi si tak bude moc každý zkusit, jaké to je se starat o tohoto hvězdného psa a žít s ním.

Virtuální Ciri podá tlapku, přinese hračku, bude se mazlit a poslouchat na slovo – ale pouze pokud bude mít pravidelnou péči. Jako švýcarský ovčák má totiž extrémně hodně energie a vyžaduje od majitele mimořádnou pozornost. Kromě toho je třeba každý den psa pořádně nakrmit a doplnit tekutiny.

Aby vše fungovalo tip-top, tvůrci se při vývoji spojily s profesionály z technologické společnosti Predu, kteří se specializují právě na vytváření chatbotů.

Péče o skutečné zvíře je náročná, proto na ulici každoročně končí tisíce domácích zvířat. Jsou to zatoulaní psi a kočky, kteří se svým majitelům jednoduše ztratili, ale i zvířátka, které vyhodili na ulici nezodpovědní lidé. Převážně takoví, kteří chtěli novou “hračkou” potěšit sebe nebo své děti a po čase zjistili, že to prostě nezvládají.

„Za rok 2020 jsme jen v bratislavském útulku poskytli pomoc 2 148 zvířatům v nouzi, 800 jsme vrátili původním majitelům a více než tisícovce našli nový domov. Pomoc dostalo i 650 ferálním kočkám žijících dlouhodobě v ulicích měst. Většinu svých aktivit financujeme z darů veřejnosti, proto je její spoluúčast na záchraně zvířat nezbytností. Navíc do konce března je možné pomoci Slobode zvierat darováním dvou procent z daní, na které zbývá už jen několik dní,” říká Kristína Devínska ze Slobody zvierat.

Svoboda zvířat proto vybízí lidi, aby předtím, než si pořídí vlastní zvíře, vyzkoušeli nejprve Ciri.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3635