Simulátor Theirtube vám ukáže, jak funguje YouTube algoritmus doporučování

TheirTube je simulátor, který ukazuje, jakým způsobem umělá inteligence od YouTube doporučuje svá videa uživatelům. Simulátor představuje šest falešných uživatelských účtů, které jsou založeny na skutečných lidech vyzpovídaných kvůli tomuto projektu: konspirátor, konzervativec, liberál, fruitarián, prepper (ten, kdo se aktivně a systematicky připravují na stav nouze či mimořádné události zahrnující možný rozklad dosavadního sociálního a politického pořádku) a popírač klimatu. Návštěvníci mohou listovat jejich feedem a zobrazit jejich historii sledování.

Projekt odhaluje, jak YouTube vytváří „bublinové doporučení“ – díky čemuž je zážitek každého uživatele jedinečný, protože žije ve své bublině. Algoritmus platformy sice vytváří pro uživatele osobnější – a tedy příjemnější – zážitek, ale také jim brání v zobrazení nového obsahu, který může zpochybnit jejich politické a kulturní přesvědčení.

Lidé denně sledují miliardu hodin videa na YouTube. 70 % zhlédnutých videí doporučuje umělá inteligence od YouTube.

Insight: Jak se šíří fake news a dezinformace, tak politické strany zpochybňují etiku skrytou za personalizovanou realitou, kterou pro nás sociální sítě vytváří.

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3635