Designová společnost Mater vyrobila židle z pivovarského odpadu

Dánská designová společnost Mater uvedla na trh nový produkt – stoličku vyrobenou z plastového odpadu a použitého obilí od dánského pivovaru Carlsberg. Stolička Mask (mask je dánské slovo pro zbytky použitého obilí v procesu výroby piva), kterou navrhla dánská architektka Eva Karlou, byla představena na výstavě Circular Design v Kodani.

Použité obilí se suší a kombinuje s granulovaným plastovým odpadem za vzniku směsi, kterou lze následně formovat do nábytku. Značnou část plastového odpadu tvořily vyřazené inzulínové pera od dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk. Karlou a Mater v současné době spolupracují pod značkou Earth Studio a spolupracují na řadě produktů využívajících podobné materiály a metody.

Mater je známá jako vědomá a etická designová značka a zaměřuje se na řemeslné zpracování a spolupráci. Estetické odkazy společnosti na skandinávský minimalismus a její návrhy jsou vyrobeny z materiálů udržitelného nebo etického původu. Zakladatel a generální ředitel společnosti Henrik Marstrand řekl: „To je způsob, jakým naše společnost jde vpřed. Zaměřuje se na přeměnu proudu odpadu na výrobky bez jakýchkoli kompromisů v oblasti estetiky nebo povrchové úpravy materiálu.“

Podle Karlou lze tento proces použít s různými mokrými vlákny. „Nyní můžeme použít nejen použité obilí, ale také kávová zrna a dřevěné štěpky.“ Tato metoda výroby je neomezená. Můžeme to rozšířit a spolupracovat s nejrůznějšími průmyslovými odvětvími, abychom využili jejich odpad a vytvořili z něj skvělý design,“ dodává.