Digitální zahrady začínají rozrůstat po celém internetu

Pokud jste se doposud nesetkali s výrazem „digital garden“, tak digitální zahrada je v základu jiný formát psaného obsahu na webu. Místo příspěvků seřazených podle data a kategorií se spíše jedná o propojenou síť poznámek, v rámci které její vlastník zkoumá širokou škálu témat. Některé obsahují introspektivní zápisy do deníku a nabízejí filozofické myšlenky. Jiné jsou samy o sobě uměleckými díly a vyzývají diváka, aby prozkoumal jejich vizuální a interaktivní prvky (přikládáme několik ukázek: Gwern, Gordon Branden, Maggie Appleton, Tom Critchlow).

Digitální zahrady sahají do roku 1998, kdy Mark Berstein představil myšlenku „hypertextové zahrady“ (hypertext garden). Dnes si získávají popularitu jako alternativa k univerzálním profilům na sociálních sítích. Digitální zahrady jsou na rozdíl od klasického webu odlišené tak, že se chovají jako neustále rozpracovaný web a cílovým publikem je samotný tvůrce. Tvůrci považují své zahrady za malé pozemky kybernetické země, kde mohou rozvíjet své myšlenky, pěstovat nápady a nechat přemítání ležet ladem.

Zdroj fotografie: Pexels

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3762