Guallart Architects navrhli koncept soběstačného města, které je připravené na pandemii

Architekti z barcelonského studia Guallart Architects navrhli koncept města, které by lidem pomohlo překonat pandemii. Jejich návrh zvaný Soběstačné město nedávno zvítězil v soutěži místní samosprávy oblasti Xiong’an v čínské provincii Che-pej, ve které bylo cílem navrhnout nový městský koncept. Vítězný návrh by byl schopen produktova vlastní energii a jídlo.

Architektonický tým, který přišel s návrhem, pracoval na projektu z domova během karantény ve Španělsku a zahrnoval aspekty, o nichž si mysleli, že mohou lidem v dané situaci zlepšit život. To zahrnuje skleníky v mnoha budovách pro pěstování potravin a malé „co-workingové digitální továrny“, které by v případě narušení dodavatelského řetězce používaly 3D tisk a rychlé prototypování k nahrazení chybějících nebo rozbitých položek.

Návrh nabízí kombinaci bytů, obchodů a kanceláří, které jsou všechny navrženy tak, aby vyhovovaly vícegeneračnímu bydlení. Každá domácnost by měla přístup do vlastního venkovního prostoru a měla by prostor pro vzdálenou práci a přístup k 5G připojení. Solární panely na šikmých střechách by dodávaly elektřinu a ulice by byly upřednostňovány pro chodce, cyklisty a taxíky v podobě elektrovozidel, zatímco doručování by zajišťovaly drony.

Soběstačné město bylo také navrženo tak, aby umožňovalo shromažďování odtoku dešťové vody z ulic pro opětovné použití, a se zelenými plochami, které mají dostatečnou hloubku půdy pro pěstování zeleniny – stejně jako vše, co komunita potřebuje k rozvoji prosperující cirkulární ekonomiky. Podle Guallart Architects jejich návrh „vyplývá z potřeby poskytnout řešení různých krizí, které na naší planetě probíhají současně, aby bylo možné vytvořit nový městský život založený na cirkulární bioekonomii, která posílí města a komunity.“

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766