Technologie PhotoSpray dokáže proměnit 3D objekty v interaktivní obrazovky

Už vás nebaví stejná stará dotyková obrazovka ve tvaru obdélníku? Tým na University of Bristol vyvinul způsob, jak umístit interaktivní displej na téměř jakýkoli tvar. Tým se inspiroval prací graffiti umělců k vývoji techniky „ProtoSpray“ která umí vytvořit displej na široké škále povrchů.

Technika ProtoSpray funguje pomocí nové kombinace posprejované elektroniky a 3D tisku. Předměty jsou vytištěny vodivým plastem pomocí 3D tiskárny a poté nastříkány elektroluminiscenční barvou. Vedoucí výzkumník a doktorand Ollie Hanton, prohlásil, že tento proces by měl lidem umožnit vytvářet interaktivní objekty libovolného tvaru, „i když nemají o těchto materiálech odborné znalosti“.

Proces byl vyvinut ve spolupráci s MIT Media Lab a popsán Hantonově práci, který byl představen na konferenci ACM o lidských faktorech ve výpočetních systémech, což je považována za nejprestižnější akademickou konferenci v oblasti interakce člověk-počítač.

Podle Hantona, práce jeho týmu posouvá 3D tisk ještě o krok dále, tisk „nejen plastů, ale i dalších materiálů, které jsou nezbytné pro vytváření displejů. Pomocí 3D tisku plastů a stříkání materiálů, které se při použití elektřiny rozsvítí, můžeme výrobcům podpořit výrobu předmětů všech tvarů, které mohou zobrazovat informace a detekovat dotyk.“