IKEA během black friday přesměrovávala lidi na online bazar s použitým nábytkem

V roce 2019 chtěla IKEA v Dánsku ukázat svůj závazek k udržitelné spotřebě, ale kvůli jejím nízkým cenám někteří lidé vnímají značku IKEA jako „rychlý nábytek“, který nevydrží příliš dlouho. Jak tedy může značka mluvit o udržitelnosti, když si lidé myslí, že její výrobky jsou jednorázové?

Vzhledem k tomu, že IKEA neměla žádné slevy, tak agentura Hjaltelin Stahl věděla, že lidé během black friday do obchodů nepřijdou, ale mnoho z nich navštěvuje webovou stránku, aby zjistili, zda nějaké slevy neexistují. Kampaň tak zůstala digitální pouze s několika fyzickými objekty.

Agentura překryla e-shop, který nasměroval zákazníky na e-shop DBA, kde se prodávají produkty z druhé ruky. Zároveň vytvořili příspěvky na sociálních sítích a plakát, kde propagovali IKEA nábytek z druhé ruky, které se na tomto webu prodávaly. Akce Black Friday (Re)Sale inspiroval nakupující, aby ušetřili více a plýtvali méně, což dokazuje, že nábytek IKEA nemusí skončit na skládce. Toto sdělení převzala média a během black friday získala IKEA 3,5 milionů zhlédnutí a přesměrovala více než 40 tisíc zákazníků na web DBA.dk.

Práce získala grand prix v soutěži Eurobest, kde byl prezidentem poroty Wale Gbadamosi Oyekanmi, zakladatel francouzské agentury Dare.Win, který práci okomentoval slovy:

„Chtěli jsme oslavit práci, která prokázala skutečný dopad na značku, na její zákazníky a její podnikání v Evropě. Tato práce to nejen dokazuje, ale má také potenciál být rozšířena na globální úroveň a do více kategorií.“

Honza Marcinek
Honza Marcinek

Zkoumám průsečík mezi lidským chováním a kulturou, abych odhalil pravdu o značkách a jejich postavení na trhu. Účelem webu Insight.cz je inspirovat kreativní myšlení, které firmám pomůže vytyčit jedinečnou roli, aby se mohly spojit s lidmi a vytvářet smysluplný dopad na svět okolo nás.

Articles: 3766