Módní značka Diesel využila wardrobing ve svůj prospěch

Wardrobing je způsob podvodu, kdy zákazník koupí oblečení, použije ho pro nějakou konkrétní příležitost a do 14 dnů jej vrátí s nárokem na plnou finanční náhradu. To stojí módní průmysl 15 miliard dolarů ročně. Jak s tím mohou značky bojovat? Někteří prodejci dokonce vytvářejí černou listinu zákazníků, kteří často vrací zboží zpět. Při uvedení nové kolekce FW19 se rozhodla módní značka Diesel využít wardrobing ve svůj prospěch a udělat z toho něco normálního a podněcovala zákazníky si užívat jejich novou kolekci předtím, než ji vrátí.

Politika refundace zboží se stala ústřední součástí globální komunikace značky Diesel. Vznikl speciální song oslavující vrácení zboží, nebo vizuály zobrazující spotřebitele, kteří plánují vrátit zboží. Kampaň byla načasována na akce konající se v rámci Fashion Week po celém světě, kde Diesel pořádal večírky přístupné těm, kteří na sobě měli oblečení Diesel s cedulkou, což jim umožnilo získat i slevové kupóny pro jejich další nákup v e-shopu.

Ač se to může zdát bláznivé, tak se o kampani mluvilo všude a značce Diesel se díky tomu ve skutečnosti podařilo SNÍŽIT množství vráceného zboží po celém světě o 9 % a prodeje globálně vzrostly o 24 %, kde více než polovina pocházela od nových zákazníků – mladší věkové skupiny, které předtím nikdy neuvažovali o značce Diesel.

Práce nedávno vyhrála cenu Grand Prix v kategrii Brand Experience & Activation.

„Ocenili jsme vynikající řemeslo tohoto díla, stejně jako fantastický fit na značku. Věříme, že je to dokonalým příkladem kreativní statečnosti, která dosahuje výsledků,“

dodává prezidentka poroty Gabriela Lungu, Global Creative Director, Geometry UK.

Insight:

Společenské dobro s komerčními výsledky
Už neexistuje žádné ‘buď–nebo’. Stále více značek hledá skvělé způsoby, jak spojit své obchodní cíle s vyšším účelem a rozvíjet zkušenosti a aktivace, které jsou dobré jak pro společnost, tak pro jejich vlastní zisk.